US.III-443/18/05 (1025_POS_25_29_35) - Dokumentacja uprawniająca do stosowania stawki VAT 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 lipca 2005 r. Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli US.III-443/18/05 (1025_POS_25_29_35) Dokumentacja uprawniająca do stosowania stawki VAT 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Pytanie podatnika

Dokumentacja uprawniająca do stosowania stawki VAT 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

W dniu 06.05.2005 r. do Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek, o udzielenie informacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

W związku z art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie posiadania właściwej dokumentacji potwierdzającej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli stwierdza, że stanowisko przedstawione przez podatnika we wniosku jest prawidłowe.

Po przeanalizowaniu powyższego zapytania Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Powyższe zagadnienie reguluje między innymi art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W myśl tego przepisu dowodami potwierdzającymi, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski:

1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy wywóz towaru jest zlecony przewoźnikowi (spedytorowi),

2. kopia faktury dostawy,

3. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,

4. dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Między innymi od posiadania ww. dokumentów uzależnione jest prawo podatnika do zastosowania dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0%. Należy jednak zaznaczyć, iż w przypadku gdy informacje, które powinny zostać zawarte w dokumentach, o których mowa w pkt 3 i 4, zawierają już dokumenty określone w art. 42 ust. 3 pkt 1 i 2 ww. ustawy, za wystarczające potwierdzenie dostawy towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium Polski należy uznać właśnie te dokumenty.

Ponadto należy wskazać, iż zgodnie z art. 42 ust. 11 cyt. ustawy, w przypadku gdy dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3-5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju dowodami, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:

1. korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie,

2. dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu,

3. dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny - dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.

Reasumując, dowodami potwierdzającymi w wewnątrzwspólnotowej dostawie, wywóz towarów z terytorium kraju i dostarczenie ich do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju w przypadku gdy posiadane przez podatnika dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3-5 ww. ustawy, nie dają takiego potwierdzenia, mogą być inne dokumenty, w szczególności określone w art. 42 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Wymienione przez ustawodawcę dokumenty są katalogiem otwartym i dlatego obowiązkiem podatnika jest posiadanie innych dokumentów jednoznacznie potwierdzających wywóz towarów z terytorium kraju i dostarczenie ich do odbiorcy.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie precyzuje formy dokumentów, które mają potwierdzać dostawę towarów do kontrahenta unijnego. Niewątpliwie jednak mają one mieć rangę dowodów. Muszą więc w sposób nie budzący wątpliwości potwierdzać okoliczność faktyczną przez nie dowodzoną. Zatem podatnik powinien posiadać w swojej dokumentacji dowody wiarygodne i potwierdzające faktyczne dokonanie transakcji.

Wobec powyższego, jeżeli zgromadzone przez Pana dokumenty spełniają ww. wymogi, to stanowią dowód w rozumieniu przepisów art. 42 ust. 3 przywoływanej ustawy, pozwalający na zastosowanie stawki podatku w wysokości 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

W/w interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Powyższe miało zastosowanie do 31.05.2005 r. w związku z nowelizacją ww. ustawy od 01.06.2005 r., - zmieniono art. 42 ust. 3 pkt 2 dot. kopii faktury dostawy, który po nowelizacji otrzymał brzmienie - "kopia faktury",- uchylono art. 42 ust. 3 pkt 4 dot. dokumentu potwierdzającego przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju,- dodano art. 42 ust. 11 pkt 4 o treści: "dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju".

Nadmienia się, iż w związku ze zmianą przepisów informacja dotycząca stanu prawnego na dzień wydania niniejszej interpretacji nie wywołuje skutków takich jak interpretacja wydana w trybie art. 14a - 14d.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl