US.III.423/1/06 - Uzyskane przez związek zawodowy odsetki bankowe od środków pieniężnych pochodzących ze składek członkowskich zgromadzone na lokatach terminowych a zwolnienie z CIT.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 stycznia 2006 r. Urząd Skarbowy w Puławach US.III.423/1/06 Uzyskane przez związek zawodowy odsetki bankowe od środków pieniężnych pochodzących ze składek członkowskich zgromadzone na lokatach terminowych a zwolnienie z CIT.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14b § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia, że stanowisko Związku Zawodowego w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, dotyczącego zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych uzyskanych odsetek bankowych od lokat terminowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2005 r. Związek Zawodowy pismem z dnia 1 grudnia 2005 r., zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, dotyczącego kwestii:

"Czy uzyskane odsetki bankowe od środków pieniężnych pochodzących ze składek członkowskich zgromadzone na lokatach terminowych a przeznaczone na działalność statutową związku są zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych".

Związek wskazuje, że nie prowadzi działalności gospodarczej, a środki pieniężne pochodzące ze składek członkowskich przeznacza na działalność statutową. Z nadwyżki tych środków tworzy bankowe lokaty terminowe, a uzyskane odsetki przeznacza na cele statutowe Związku.

Stanowisko Związku w przedmiocie sprawy, w oparciu o art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uznaje zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów Związku, w części przeznaczonej na cele statutowe.

Związki zawodowe tworzone są na podstawie ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 z późn. zm.). Związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Związek zawodowy może prowadzić działalność gospodarczą. Artykuł 24 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych nakazuje przeznaczanie dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej na realizację ich zadań statutowych. Dochód związków zawodowych nie może być przeznaczany do podziału pomiędzy ich członków. Ten sam artykuł daje związkom zawodowym prawo do korzystania ze zwolnień podatkowych przewidzianych dla stowarzyszeń.

Związki zawodowe, tak jak inne podmioty posiadające osobowość prawną, podlegają ogólnym regułom podatkowym przewidzianym w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. 54, poz. 654 z późn. zm.). Oznacza to, że związki zawodowe ustalają dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Bez znaczenia pozostaje zatem, czy dochód został osiągnięty przez związek z działalności statutowej, czy też z działalności gospodarczej.

Zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy, wolne od podatku są dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, organizacji pracodawców i partii politycznych działających na podstawie odrębnych ustaw - w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Podkreślenia jednakże wymaga, iż ramy omawianego zwolnienia wyznacza przepis art. 17 ust. 1b ustawy. Zgodnie z jego brzmieniem, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Mając zatem na uwadze brzmienie wspomnianych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz przedstawiony stan faktyczny, stwierdzić należy, iż dochody z powyższej działalności Podatnika podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 39 u.p.d.o.p.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 ww. ustawy.

Na podstawie art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl