US.III/423-1/04 - Jak kwalifikować koszty z tytułu opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska naturalnego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 marca 2004 r. Izba Skarbowa w Olsztynie US.III/423-1/04 Jak kwalifikować koszty z tytułu opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska naturalnego?

Odpowiadając na pismo z dnia 16 lutego 2004 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie kwalifikacji kosztów z tytułu opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska naturalnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ełku działając na podstawie art. 14a § 1 z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia jak niżej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka ponosi opłaty z tytułu ochrony środowiska liczone na podstawie opłat z roku poprzedniego i planowanego zużycia opału.

Zdaniem Spółki, można zaliczać bieżąco w koszty zarachowane opłaty miesięczne dokonując rozliczenia ostatecznego po upływie kwartału.

W świetle art. 15 ust. 1 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Opłaty za korzystanie ze środowiska są kosztami uzyskania przychodu, z wyjątkiem kar, opłat i odszkodowań, a także odsetek od tych zobowiązań z tytułu nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą, w deklaracjach CIT-2, przy ustaleniu podstawy opodatkowania uwzględniać przypadające na dany okres naliczone, a niezapłacone opłaty za gospodarcze korzystnie ze środowiska naturalnego stanowiące koszty uzyskania przychodów.

Zatem należy stwierdzić, iż stanowisko w niniejszej kwestii przedstawione przez Spółkę w piśmie jest zasadne.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl