US.III/415-4/07 - Kiedy należy zaewidencjonować przychód z usług medycznych świadczonych na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia - czy w miesiącu wystawienia rachunku, jego weryfikacji i zapłaty, czy też w miesiącu wykonania usług?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 maja 2007 r. Urząd Skarbowy w Mielcu US.III/415-4/07 Kiedy należy zaewidencjonować przychód z usług medycznych świadczonych na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia - czy w miesiącu wystawienia rachunku, jego weryfikacji i zapłaty, czy też w miesiącu wykonania usług?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 14 ust. 1, 1c i 1e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 1 marca 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącej daty powstania przychodu z tytułu usług medycznych świadczonych w 2007 r. na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu postanawia uznać, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 2 marca 2007 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczący interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z opisem stanu faktycznego zawartym we wniosku prowadzi Pani działalność gospodarczą, w ramach usług medycznych z zakresu otolaryngologii na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z działalności tej opłaca Pani podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jak podano we wniosku, usługi rozliczane są w miesięcznych okresach rozliczeniowych na podstawie faktury i sprawozdania finansowego, wystawianych po zakończeniu miesiąca, w którym świadczone były usługi.

Złożony wniosek zawiera zapytanie kiedy należy zaewidencjonować przychód z usług medycznych, czy w miesiącu wykonania usług czy też w dacie wystawienia faktury lub otrzymania należności. Zdaniem Pani przychód z usług medycznych należy zaewidencjonować w miesiącu wystawienia rachunku, jego weryfikacji i zapłaty.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, rozpatrując powyższy wniosek stwierdza, że w przedstawionej sytuacji mają zastosowanie przepisy art. 14 ust. 1, 1c i 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Z kolei w trybie art. 14 ust. 1c powołanej ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

*

wystawienia faktury albo

*

uregulowania należności.

W myśl art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego, umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawarta z Narodowym Funduszem Zdrowia określa, że usługi rozliczane są w okresach miesięcznych na podstawie wystawionych faktur i sprawozdań. W tej sytuacji datą powstania przychodu jest zawsze koniec okresu rozliczeniowego tj. ostatni dzień miesiąca, w którym świadczone były usługi. Nie jest zatem brana pod uwagę data wystawienia faktury, ani data otrzymania należności.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, biorąc pod uwagę powyższe stwierdza, że w tej części, w zakresie przedstawionym przez podatnika, stanowisko jego jest nieprawidłowe.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku i stan faktyczny przedstawiony we wniosku. Nie poddano analizie treści załączników do wniosku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl