US.III-406/14/2006 - Czy opłaty eksploatacyjne pobierane od członków spółdzielni posiadających własnościowe prawo do lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 czerwca 2006 r. Urząd Skarbowy w Stalowej Woli US.III-406/14/2006 Czy opłaty eksploatacyjne pobierane od członków spółdzielni posiadających własnościowe prawo do lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 19 ust. 13 pkt 11, art. 29 ust. 1, art. 41 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 16 maja 2006 r., znak DB/1709/06 - postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 16 maja 2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek spółdzielni mieszkaniowej w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Spółdzielnia za czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni posiadających własnościowe prawo do lokali użytkowych pobiera opłaty eksploatacyjne zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) i opodatkowuje je podstawową stawką podatku VAT (22%).

Zapytanie podatnika: "Czy ww. opłaty pobierane od członków spółdzielni posiadających własnościowe prawo do lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?" Zdaniem Podatnika, opłaty eksploatacyjne pobierane od członków spółdzielni posiadających własnościowe prawa do lokali użytkowych, winny być opodatkowane 22-procentową stawką podatku VAT.

Odpowiedź organu podatkowego: zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stawka podatku jest określona w art. 41 ust. 1 ww. ustawy i wynosi 22%. Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 11 cytowanej ustawy zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które pobierane są opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

W świetle przedstawionych przepisów zwolnione są od opodatkowania czynności z tytułu których ponoszone są opłaty, gdy wnoszący je posiada tytuł prawny do lokalu mieszkalnego. Zwolnienie określone w tym przepisie nie ma zastosowania w sytuacji, gdy pobierane opłaty eksploatacyjne dotyczą lokalu użytkowego.

Zaznaczyć należy, iż w myśl art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, czyli cała kwota należna z tytułu sprzedaży lub świadczenia usługi pomniejszona o kwotę podatku VAT. Podstawę opodatkowania stanowi zatem cały czynsz w skład którego mogą wchodzić także opłaty z tytułu zużycia wody oraz wywozu nieczystości, fundusz remontowy, podatek od nieruchomości, opłata z tytułu wieczystego użytkowania gruntów, łącznie z innymi kosztami - czyli cała kwota należna z tytułu usługi. Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani, zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Spółdzielnia zatem, zgodnie z art. 41 ust. 1 i art. 19 ust. 13 pkt 11 cytowanej ustawy o podatku VAT, winna nadal naliczać 22% podatek VAT od opłat eksploatacyjnych pobieranych od członków spółdzielni posiadających własnościowe prawa do lokali użytkowych

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl