US.II-PDF/415-3/04 - Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych przez obywatela francuskiego z tytułu wynajmu nieruchomości polskiej spółce z o.o.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 lutego 2004 r. Urząd Skarbowy w Olsztynie US.II-PDF/415-3/04 Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych przez obywatela francuskiego z tytułu wynajmu nieruchomości polskiej spółce z o.o.

Stosownie do art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie odpowiadając na pismo z dnia 2 stycznia 2004 r. (data wpływu do US 8 stycznia 2004 r.) wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Należy przy tym zaznaczyć, że przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ustawy).

Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisana w Warszawie dnia 20 czerwca 1975 r. (Dz. U. z 1977 r. Nr 1, poz. 5) w art. 6 ustala zasady rozliczania dochodów z nieruchomości.

Zgodnie z ust. 1 tego artykułu dochody z majątku nieruchomego, włączając dochody z eksploatacji gospodarstw rolnych i leśnych, podlegają opodatkowaniu w tym umawiającym się państwie, w którym ten majątek jest położony. Przepis ten stosuje się do dochodów z bezpośredniego użytkowania, najmu lub dzierżawy, jak również każdego innego rodzaju użytkowania, najmu lub dzierżawy, jak również każdego innego rodzaju użytkowania majątku nieruchomego.

Z powyższej umowy wynika zatem, że dochody z dzierżawy nieruchomości podlegają w całości opodatkowaniu w Rzeczypospolitej Polskiej i stanowią źródło przychodów zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponieważ przychody z tego tytułu będą uzyskiwane w całości na koniec roku kalendarzowego, o czym świadczy art. 10 załączonej do pisma umowy, a zawartej między Panem a Spółką z o.o. - po zakończeniu roku podatkowego ma Pan obowiązek złożyć zeznanie podatkowe zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy.

Ponadto tut. organ podatkowy informuje, że stosownie do art. 11 ust. 1 przychodami z najmu są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i i nieodpłatnych świadczeń.

Z powyższego przepisu wynika zatem, iż - jeśli najem nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej - momentem powstania przychodu jest moment faktycznego otrzymania należności, niezależnie od określonego umową terminu płatności.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl