US.I/423-21/2006 - Wynagrodzenie członka zarządu wypłacane w ramach umowy o pracę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 stycznia 2007 r. Urząd Skarbowy w Olsztynie US.I/423-21/2006 Wynagrodzenie członka zarządu wypłacane w ramach umowy o pracę.

"Podstawowe kryterium uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu zawiera przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stanowiący, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów. Zatem do kosztów uzyskania przychodów zaliczają się zarówno prawidłowo udokumentowane wydatki poniesione bezpośrednio w celu osiągnięcia przychodów, jak i wydatki pośrednio związane z uzyskaniem przychodów, takie jak wynagrodzenia za pracę, czy wydatki wynikające z zawartych umów cywilnoprawnych, jak również wydatki nie określone wprost w przepisach ustawy, ale pozostające w związku przyczynowym z osiągniętymi przychodami.

Ważne jest także, aby poniesiony wydatek nie znajdował się w katalogu wydatków, zawartym w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Z powyższych przepisów wynika, że ustawodawca nie wyłączył z kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na wynagrodzenia członków zarządu, za świadczoną przez nich pracę, w tym, w ramach stosunku pracy.

W przedmiotowej sprawie, gdzie członkiem zarządu jest równocześnie udziałowiec spółki, zasadnicze znaczenie mieć będzie prawidłowość zawartej umowy o pracę.

Pierwszorzędne znaczenie dla uznania udziałowca za pracownika ma tryb zawierania takiej umowy, który został określony w art. 210 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, póz. 1037 z późn. zm.), stanowiący, iż w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim Spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub powołany uchwałą zgromadzenia wspólników pełnomocnik.

W wieloosobowych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością umowa o pracę zawarta przez powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników pełnomocnika będącego członkiem zarządu spółki i jednocześnie udziałowcem z innym członkiem zarządu spółki, będącym również udziałowcem może być uznana za umowę prawnie skuteczną, nie naruszającą art. 210 § 1 Kodeksu spółek handlowych oraz art. 58 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Niezależnie bowiem od tego, czy pełnomocnikiem (ustalonym zgodnie z ww. przepisami) jest członek zarządu, czy też osoba, która nie jest członkiem zarządu spółki, to umowa o pracę jest zawarta przez spółkę reprezentowaną przez pełnomocnika. Nie jest to umowa o pracę zawarta z samym sobą.

Z opisanego przez firmę stanu faktycznego wynika, że Spółka jest wieloosobowa, uchwałą Zgromadzenia Wspólników został powołany pełnomocnik (wspólnik, członek zarządu), który zawarł umowę o pracę z członkiem Zarządu, na stanowisko Dyrektora Zakładu, który będzie świadczył pracę na rzecz Spółki za wynagrodzeniem.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i powyższych uregulowań prawnych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie podziela stanowisko Wnioskodawcy, iż koszty wynagrodzenia wynikające z prawnie skutecznie zawartej umowy z udziałowcem, członkiem zarządu - umowy o pracę, w następstwie której wykonuje on faktycznie na rzecz spółki określone świadczenia, stanowić będą dla tej spółki koszty uzyskania przychodów. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/5/32