US I-415/35/07/int - Składka na ubezpieczenie zdrowotne a komornika

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 stycznia 2007 r. Urząd Skarbowy w Opocznie US I-415/35/07/int Składka na ubezpieczenie zdrowotne a komornika

Pytanie podatnika

Komornik sądowy dokonujący wypłaty świadczeń z tytułu wynagrodzenia za pracę wyegzekwowanego na rzecz wierzyciela zobowiązany jest przy poborze podatku pomniejszyć ten podatek o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pytanie dotyczy tego od kogo podatnik, który zobowiązany jest sam wpłacić składkę zdrowotną, ma otrzymać wyżej wymienioną składkę.

Czy od komornika, czy też od komornika za pośrednictwem urzędu skarbowego?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 2 listopada 2006 r. (data wpływu do tut. Organu Podatkowego) w sprawie jednego z trzech problemów poruszonych w piśmie, opisanego w punkcie 2, w części dotyczącej zmniejszenia zaliczki na podatek dochodowy o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W dniu 2 listopada 2006 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opocznie wpłynął wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego uzupełniony pismem z dnia 27 grudnia 2006 r. (data wpływu do tut. Organu Podatkowego).

Z treści zapytania wynika, że jako Komornik Sądowy jest Pani podmiotem, o którym mowa w art. 42e ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dokonującym wypłaty świadczeń określonych w art. 12 wyżej wymienionej ustawy za płatnika, o którym mowa w art. 31 ustawy. Wypłata dotyczy wyegzekwowanych na rzecz wierzyciela wynagrodzeń za pracę, zasądzonych na mocy wyroku sądowego, skierowanego do egzekucji sądowej. W punkcie 2 wniosku porusza Pani temat zasad poboru zaliczki na podatek dochodowy od dokonywanych wypłat. Dalej stwierdza Pani, że zaliczkę na podatek dochodowy od wyegzekwowanych na rzecz wierzyciela należności zmniejsza Pani o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne. W dalszej części wniosku nawiązuje Pani do ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Na tle przepisów wyżej wymienionej ustawy zadaje Pani pytanie, od kogo, ubezpieczony, który zobowiązany jest sam bezpośrednio opłacić składkę zdrowotną, ma otrzymać wyżej wymienioną składkę. Od komornika, który ja potrącił, czy też od komornika za pośrednictwem urzędu skarbowego. W przedstawionym przez siebie stanowisku stwierdza Pani, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne, jako komornik sądowy, oblicza Pani i potrąca z zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, ujmuje w poz. 76 informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11, którą przekazuje wierzycielowi i urzędowi skarbowemu według miejsca zamieszkania podatnika z pouczeniem o obowiązkach wynikających z art. 84 ust. 2 i art. 87 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Natomiast składkę potrąconą wraz z wyegzekwowanym przychodem przekazuje Pani wierzycielowi, który ponosi odpowiedzialność w przypadku niewpłacenia składki.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie na wstępie zauważa, że przedmiotowy wniosek zawiera zarówno wniosek o interpretację w zakresie prawa podatkowego, jak również innych przepisów niepodatkowych dotyczących uregulowań zawartych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że stosownie do brzmienia art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Natomiast w kwestii przepisów nie dotyczących prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego przedstawił swoje stanowisko w odrębnym postanowieniu.

W odniesieniu do kwestii związanych z przepisami prawa podatkowego, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie stwierdza co następuje:

Stosownie do postanowień art. 42e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku, gdy za płatnika, o którym mowa w art. 31, wypłaty świadczeń określonych w art. 12 dokonuje komornik sądowy lub podmiot niebędący następcą prawnym płatnika, przejmujący jego zobowiązania wynikające ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, jest on obowiązany jako płatnik, do poboru zaliczki na podatek, stosując najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie z art. 42e ust. 2 ustawy przy obliczeniu zaliczki, o której mowa w ust. 1 uwzględnia się:

koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1,

składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), potrącone w danym miesiącu, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Z art. 42e ust. 3 ustawy wynika, że zaliczkę obliczoną w sposób wyżej określony zmniejsza się o kwotę:

- o której mowa w art. 32 ust. 3,

- składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w danym miesiącu zgodnie z odrębnymi przepisami, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2.

Ponadto zgodnie z art. 42e ust. 4 płatnik pobraną zaliczkę na podatek, przekazuje w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika.

W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnik jest obowiązany przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, roczną deklarację, według ustalonego wzoru (PIT-4R)- art. 42e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 42e ust. 6 ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, płatnik jest obowiązany przekazać podatnikowi i do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-11).

Jak wynika z powyższego powołany art. 42e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest normą prawną, z której wynikają określone dla komornika sądowego obowiązki.

A zatem, przy wypłacie świadczeń, o których mowa wyżej, komornik obowiązany jest zmniejszyć zaliczkę na podatek dochodowy o składkę zdrowotną pobraną zgodnie z odrębnymi przepisami.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono, jak w sentencji.

Powyższe postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego uwzględnionego przez stronę we "własnym stanowisku" zawartym w tym wniosku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl