US.I-415/12/2006 - Zaliczenie w koszty uzyskania przychodów wydatki na remont instalacji centralnego ogrzewania, wymianę zniszczonej stolarki okiennej oraz odtworzenie starego ocieplenia zewnętrznego budynku

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 czerwca 2006 r. Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli US.I-415/12/2006 Zaliczenie w koszty uzyskania przychodów wydatki na remont instalacji centralnego ogrzewania, wymianę zniszczonej stolarki okiennej oraz odtworzenie starego ocieplenia zewnętrznego budynku

Pytanie podatnika

Czy można zaliczyć bezpośrednio w koszty wydatki na remont instalacji centralnego ogrzewania, wymianę zniszczonej stolarki okiennej oraz odtworzenie starego docieplenia zewnętrznego budynku (suprema) nowym materiałem budowlanym (styropian)?

W dniu 22.03.2006 r. zwrócił się Pan z zapytaniem (uzupełnionym w dniu 19.05.2006 r.), czy wydatki na remont instalacji centralnego ogrzewania, wymianę zniszczonej stolarki okiennej oraz odtworzenie starego docieplenia zewnętrznego budynku (suprema) nowym materiałem budowlanym (styropian) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy też należy uznać je za ulepszenie środka trwałego (budynku).

Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionej przez Pana sytuacji stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) informuje:

Wymienione w treści wniosku wydatki związane z remontem instalacji centralnego ogrzewania, wymianą zniszczonej stolarki okiennej oraz odtworzeniem starego docieplenia zewnętrznego budynku (suprema) nowym materiałem budowlanym (styropian) mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, jeśli spełnione będą następujące warunki:

- istnieje związek pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a uzyskiwanymi przez Pana przychodami,

- wykonane roboty budowlane można zakwalifikować do remontu, lub

- suma wydatków na ulepszenie środka trwałego w roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 3.500 zł.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie ma definicji remontu. Remont obiektów budowlanych jest zdefiniowany w art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.). Stosownie do jego treści, remont oznacza wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

W świetle tej definicji do prac remontowych można również zaliczyć remont instalacji centralnego ogrzewania, wymianę zniszczonej stolarki okiennej oraz odtworzenie starego docieplenia zewnętrznego budynku (suprema) nowym materiałem budowlanym (styropian). W tym przypadku następuje zmiana stosowanego materiału budowlanego, co zgodnie z powołaną definicją nie zmienia charakteru wykonywanych prac. Przy remoncie mogą być stosowane materiały odpowiadające aktualnym standardom technologicznym, co jednak nie ma wpływu na kwalifikację wykonanych robót.

Mając powyższe na uwadze można przyjąć, że zarówno wydatki poniesione na remont instalacji centralnego ogrzewania, wymianę zniszczonej stolarki okiennej oraz odtworzenie starego docieplenia zewnętrznego budynku (suprema) nowym materiałem budowlanym (styropian) można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela pogląd wyrażony w złożonym wniosku i orzeka jak w sentencji postanowienia. Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Pana rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl