US.I/413-7/06 - Urządzenie peryferyjne a koszty uzyskania przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 czerwca 2006 r. Urząd Skarbowy w Lubaczowie US.I/413-7/06 Urządzenie peryferyjne a koszty uzyskania przychodu.

Działając na podstawie:

*

art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

*

art. 22a ust. 1, art. 22f ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.),

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaczowie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 maja 2006 r. (...) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym, postanawia uznać, stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

W złożonym w dniu 22 maja 2006 r. wniosku pani Irena P. napisała, że zamierza rozpocząć działalność i zakupić zestaw komputerowy oraz drukarkę do tego zestawu. Niewykluczone, że w czasie prowadzenia działalności zakupi jeszcze jeden zestaw komputerowy. W związku z tym podatnik pyta, czy do ewidencji środków trwałych ma wprowadzić wartość zestawu komputerowego i drukarki razem, czy też każde z tych urządzeń oddzielnie. Zdaniem wnioskodawcy zestaw komputerowy powinien być ewidencjonowany oddzielnie i drukarka oddzielnie.

Stosownie do art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

-

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane dalej środkami trwałymi.

Ponieważ drukarkę można zarówno uznać jako element zespołu komputerowego, jak i jako samodzielny składnik majątku, dlatego też zaliczanie drukarek komputerowych do środków trwałych należy rozpatrywać w kontekście tych dwóch sytuacji:

Z pierwszą będziemy mieć do czynienia, gdy drukarka będzie elementem jednego zestawu. W takiej sytuacji nie jest ona samodzielnym urządzeniem. Bowiem aby mogła funkcjonować potrzebuje współpracy z innym urządzeniem - w tym przypadku z komputerem, od którego otrzymuje polecenia. Tylko wzajemne skonfigurowanie tych urządzeń czyni drukarkę zdatną do użytku. Tym samym jest typowym urządzeniem peryferyjnym. W takiej sytuacji wydatek poniesiony na zakup drukarki nie może być zaliczony ani bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu, ani też jako koszt poprzez odpisy amortyzacyjne drukarki, jako samodzielnego środka trwałego. Jedynie drukarka wraz z całym zestawem komputerowym podlega odpisom amortyzacyjnym.

Inaczej rzecz się przedstawia w drugiej sytuacji, kiedy drukarka będzie współpracować z kilkoma komputerami. Jeśli bowiem drukarka może współpracować z różnymi komputerami podatnika, to uznać należy, że stanowi samodzielne zdatne do użytku urządzenie, niestanowiące części peryferyjnej któregokolwiek z nich. Zatem jeżeli drukarka współpracuje z kilkoma komputerami, stanowi samodzielny składnik majątkowy, do którego stosuje się ogólne zasady ustalania wartości początkowej i amortyzowania.

Reasumując w przypadku kupna komputera wraz z drukarką - dla potrzeb amortyzacji obiektem stanowiącym środek trwały będzie zestaw komputerowy, na którego składa się jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz, drukarka.

Oczywiście nie należy też zapominać o czynnikach warunkujących sposób amortyzacji: przewidywanym okresie używania, wartości początkowej składników majątku. Stosownie do art. 22f ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 22h-22m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3.500 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 3.500 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22h-22m, albo jednorazowo - w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl