US-I/413-6/04 - Łączne opodatkowanie małżonków, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 marca 2004 r. Urząd Skarbowy w Lubaczowie US-I/413-6/04 Łączne opodatkowanie małżonków, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Pytanie podatnika Czy małżonkom przysługuje prawo wspólnego rozliczenia, jeżeli jeden z nich zawiesił działalność opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym i nie osiąga z niej przychodów?

Wypełniając dyspozycję art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaczowie udziela odpowiedzi na pisemne zapytanie pana z dnia 26 lutego 2004 r. w sprawie możliwości łącznego opodatkowania dochodów małżonków za 2003 r. w sytuacji, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przy czym w całym 2003 r. zgłoszone było tzw. "zawieszenie działalności" oraz brak uzyskanych przychodów:

Stosownie do art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiągniętych przez nich dochodów. Warunki, które muszą spełnić podatnicy w celu skorzystania z prawa do łącznego opodatkowania dochodów małżonków zostały określone w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, zgodnie z którym małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8 cytowanej ustawy, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów.

W obecnie obowiązującym stanie prawnym (od 1 stycznia 2003 r.) przepis art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że roczne rozliczenie wspólnie z małżonkiem nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Tak więc obecnie - w przeciwieństwie do stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2002 r. - nie jest istotne, czy został osiągnięty przychód podlegający opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Obecnie wystarczy sam fakt podlegania przepisom ustawy.

Jeżeli więc żona prowadząc działalność gospodarcza wybrała formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i chociaż w grudniu 2002 r. zawiadomiła o zawieszeniu tej działalności od 1 stycznia 2003 r. i przez cały rok nie uzyskała z prowadzonej działalności żadnych przychodów, to nadal przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym mają do niej zastosowanie. Bowiem jak długo żona działalności nie zlikwiduje, bądź nie zmieni formy opodatkowania, nadal w stosunku do niej maje zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zatem przedstawione w zapytaniu stanowisko w tej sprawie; które zawiera stwierdzenie, że przysługuje państwu uprawnienie do wspólnego rozliczenia się za 2003 r. jest niezgodne z treścią przytoczonych przepisów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl