US I-411/1/JR/2003 - Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 stycznia 2003 r. Urząd Skarbowy w Żorach US I-411/1/JR/2003 Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Urząd Skarbowy, odpowiadając na Państwa pytanie zawarte w piśmie z dnia 6 stycznia 2003 r., uprzejmie informuje:

Zgodnie z ust. 1a wprowadzonym do art. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ww. ustawy (Dz. U. Nr 141, poz. 1183), począwszy od 1 stycznia 2003 r. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu osiągania przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. To samo stwierdzenie zawiera dodany w art. 6 tej ustawy nowy ust. 1a wchodzący w życie od 1 stycznia 2003 r. Zatem podatnicy, którzy równocześnie uzyskują przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej - niezależnie od formy opodatkowania tej działalności - nie mogą opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym uzyskiwanych przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy.

Stosownie jednak do art. 12 ust. 6 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2003 r., małżonkowie osiągający przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, mają prawo, jeżeli istnieje między nimi wspólność majątkowa, do złożenia właściwemu urzędowi skarbowemu pisemnego oświadczenia, najpóźniej do dnia 20 stycznia roku podatkowego, o opodatkowaniu całości przychodów z ww. źródeł przez jednego z nich.

Oznacza to, że w tym przypadku podatnikiem będzie wyłącznie ten małżonek, który zdecydował się opodatkować całość przychodów z tego tytułu. Jeżeli nie prowadzi on działalności gospodarczej, to fakt prowadzenia działalności przez drugiego małżonka, nie wyklucza go z możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie zryczałtowanej. Stawka ryczałtu dla przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze wynosi 8,5 proc. (art. 12 ust. 1 pkt 3) - jeżeli wysokość tych przychodów w roku podatkowym nie przekracza kwoty stanowiącej 4.000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie, ryczałt wynosi 20 %. Kwoty wyrażone w euro, przelicza się - zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy - na złote wg średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy.

Opublikowano: www.iszgora.mf.gov.pl