US.I/1-423/1/2006 - Przychód wspólnika z tytułu wniesienia aportem nieruchomości do spółki komandytowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 marca 2006 r. Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim US.I/1-423/1/2006 Przychód wspólnika z tytułu wniesienia aportem nieruchomości do spółki komandytowej.

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim uznaje stanowisko w przedstawione przez Spółkę we wniosku z dnia 24 stycznia 2006 r. (złożonym 1 lutego 2006 r.) odnośnie nie powstania przychodu do opodatkowania na dzień wniesienia aportem nieruchomości stanowiącej majątek Spółki do spółki komandytowej - za prawidłowe.

Przepis art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 1 lutego 2006 r. Spółka złożyła do tut. organu wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

We wniosku Spółka podała, iż prowadzi działalność gospodarczą jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Aktualnie chce z innym podmiotem założyć spółkę komandytową i wnieść nieruchomości będące składnikami majątku spółki, jako aport do spółki komandytowej, gdzie uzyska status komplementariusza.

W związku z powyższym Spółka skierowała następujące zapytania.

1.

Czy wniesienie aportem nieruchomości do spółki komandytowej skutkuje powstaniem przychodu na dzień wniesienia tego aportu?

2.

Czy sprzedaż ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej w trybie art. 10 Kodeksu spółek handlowych skutkuje powstaniem przychodu?

3.

Czy w razie wystąpienia przychodu w sytuacji opisanej w pkt 2 będą występowały koszty uzyskania przychodów, a jeżeli tak, to czy w wartości wkładów wniesionych do spółki w wysokości określonej w akcie notarialnym, którym zawiązano spółkę i w innych aktach notarialnych, którymi wprowadzono do spółki dodatkowe wkłady, czy też w innej wysokości?

4.

W jakiej wysokości należy ustalić wartość początkową środków trwałych?

Wniosek o interpretację w części dotyczącej zapytań:

-

czy sprzedaż ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej w trybie art. 10 k.s.h. skutkuje powstaniem przychodu?

-

czy w razie wystąpienia przychodu w sytuacji opisanej jak w pkt 2 będą występowały koszty uzyskania przychodów, a jeżeli tak, to czy w wartości wkładów wniesionych do spółki w wysokości określonej w akcie notarialnym, którym zawiązano spółkę i w innych aktach notarialnych, którymi wprowadzono do spółki dodatkowe wkłady, czy też w innej wysokości?

-

w jakiej wysokości należy ustalić wartość początkową środków trwałych?

tut. organ rozpatrzy odrębnymi postanowieniami.

Niniejszym postanowieniem tut. organ rozpatruje wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zapytania, czy wniesienie aportem nieruchomości do spółki komandytowej skutkuje powstaniem przychodu na dzień wniesienia tego aportu

Według Spółki przepis art. 8 k.s.h. modyfikując rozwiązanie przepisu art. 81 k.h. przyznaje wyraźnie osobowym spółkom handlowym zdolność prawną i zdolność sądową. Spółki osobowe traktowane są jednak jako tzw. ułomne osoby prawne.

Spółka komandytowa jest spółką nie posiadającą osobowości prawnej i jest zaliczana do spółek handlowych osobowych, a nie kapitałowych.

Według art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną (spółka komandytowa nie ma osobowości prawnej).

Zgodnie zaś z art. 12 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychód określony w ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu:

1)

zarejestrowania spółki albo

2)

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo

3)

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Pojęcie kapitału występuje tylko w spółkach kapitałowych, a więc spółka z o.o. (art. 152 k.s.h.) i spółka akcyjna (art. 302 i 308 k.s.h.) oraz w drodze regulacji szczególnej w spółce komandytowo-akcyjnej (vide art. 126 k.s.h.).

Skoro zatem w spółce komandytowej nie ma kapitału zakładowego to brak regulacji podatkowej określającej moment powstania takiego przychodu skutkuje brakiem możliwości jego opodatkowania, a zasadniczo argument ten przemawia za stanowiskiem, że wprowadzenie aportu do spółki komandytowej nie skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania.

Stanowisko tut. organu jest następujące.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Spółka komandytowa, zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, jest spółką nie posiadającą osobowości prawnej i zaliczana jest do spółek osobowych. Z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy.

Z treści art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż nie dotyczy on wniesienia wkładu do spółki komandytowej.

Stanowisko Spółki odnośnie nie powstania przychodu do opodatkowania na dzień wniesienia przez Spółkę z o.o. aportem nieruchomości stanowiącej majątek Spółki z o.o. do spółki komandytowej tut. organ uznaje za prawidłowe.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl