US.I-1/423-1-1/06 - Uznanie za koszt uzyskania przychodów czynszu najmu zapłaconego w okresie adaptacji lokalu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 września 2006 r. Urząd Skarbowy w Mońkach US.I-1/423-1-1/06 Uznanie za koszt uzyskania przychodów czynszu najmu zapłaconego w okresie adaptacji lokalu.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: - Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 lipca 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów czynszu za najem pomieszczeń do prowadzenia działalności gospodarczej płaconego przez Spółkę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mońkach postanawia: wartość czynszu za najem płaconego w okresie adaptacji lokalu nie zwiększa wartości nakładów na inwestycję w obcym środku trwałym.

W dniu 21 lipca 2006 r. wpłynął wniosek PPH Spółka z o.o. z dnia 20 lipca 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów czynszu za najem pomieszczeń do prowadzenia działalności gospodarczej płaconego przez Spółkę. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym ww. Spółka:

1.

W r. 2006 otworzyła kiosk spożywczy w SP w G. W okresie wakacji kiosk jest nieczynny. W związku z tym - zdaniem Spółki - czynsz płacony za najem pomieszczeń w okresie wakacji (umowa zawarta na czas nieograniczony) będzie stanowił koszty uzyskania przychodów.

2.

W miejscowości X zawarto umowę z właścicielem pomieszczenia od 1 lutego 2006 r. i od tej daty płacono czynsz najmu. Przystosowanie pomieszczenia rozpoczęto w miesiącu kwietniu 2006 r. i zakończono w końcu czerwca 2006 r. Czynsz najmu od 1 lutego do 31 marca 2006 r. wyłączono z kosztów uzyskania przychodów, a w okresie od 1 kwietnia 2006 r. do 30 czerwca 2006 r. zaliczono do inwestycji.

3.

W kiosku Nr 2 przy ulicy T. w M. w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2006 r. w związku z wakacjami kiosk będzie nieczynny. W opisanym stanie faktycznym strona zwraca się z pytaniem: Czy czynsz płacony w okresie przerwy sezonowej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy czynsz z tytułu najmu, zapłacony w okresie adaptacji lokalu zwiększa nakłady na inwestycję w obcym środku trwałym? Niniejsze postanowienie stanowi rozstrzygnięcie wniosku w części dotyczącej pkt 2 Wniosek w części dotyczącej pkt 1 i 3, tj. zaliczenia czynszu płaconego w okresie przerwy sezonowej do kosztów uzyskania przychodów stanowi rozstrzygnięcie w odrębnym postanowieniu. Strona sformułowała własne stanowisko w sprawie stwierdzając w piśmie iż czynsz najmu płacony od 1 lutego 2006 r. do 31 marca 2006 r. wyłączono z kosztów uzyskania przychodów, a w okresie od 1 kwietnia 2006 r. do 30 czerwca 2006 r. zaliczono do inwestycji.

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mońkach, po przeanalizowaniu sprawy oraz stwierdzeniu, że nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Inwestycje w obcych środkach trwałych polegają m.in. na zakupie dóbr materialnych i usług obcych, przy wykorzystaniu których podatnik przystosowuje obcy środek trwały na własne potrzeby gospodarcze. Wyceny wartości początkowej takich środków trwałych należy dokonywać w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. Z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) i na ich podstawie ustalać cenę nabycia, koszt wytworzenia i różnice kursowe naliczone do dnia przekazania do używania danej inwestycji w obcym środku trwałym. Na podstawie art. 16g ust. 7 ww. ustawy wartość początkową inwestycji w obcych środkach trwałych oraz budynków i budowli wybudowanych na obcym gruncie ustala się na podstawie art. 16g ust. 3-5. Przepisy te nie wymieniają jako ceny nabycia lub kosztu wytworzenia wydatków z tytułu opłaty czynszu i dlatego wydatki te należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, przy uwzględnieniu postanowień art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą wynikającą z art. 15 ust. 1 cyt. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Ustawodawca wyraźnie wiąże koszty uzyskania przychodu z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów. Odnosząc się do sytuacji przedstawionej w zapytaniu należy stwierdzić, że czynsz dzierżawny jaki płaci ww. Spółka właścicielowi wynajętego lokalu dla swoich celów gospodarczych, jest bez względu na prowadzoną w tym lokalu inwestycję kosztem, jaki Spółka musi ponosić, by prowadzić swoją działalność. Jest ona należny właścicielowi lokalu, a dla Spółki stanowi koszty uzyskania przychodu w momencie jego poniesienia.

Jednocześnie informuje się, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia oraz do czasu zmiany przepisów prawa podatkowego dotyczącego przedstawionego stanu faktycznego. Na niniejsze postanowienie - stosownie do art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej - służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mońkach w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl