US I/1 415/5/06 - Wynajem część lokalu wykorzystywanego do działalności gospodarczej a możliwość korzystania z opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 16 maja 2006 r. Urząd Skarbowy w Łowiczu US I/1 415/5/06 Wynajem część lokalu wykorzystywanego do działalności gospodarczej a możliwość korzystania z opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Pytanie podatnika

Czy wynajmując część lokalu wykorzystywanego do działalności gospodarczej mogę korzystać z opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%?

W dniu 20.03.2006 r. do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i stosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

W przedmiotowym wniosku opisał Pan stan faktyczny. Wynika z niego, że jest Pan przedsiębiorcą opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W 2004 r. wynajął Pan część powierzchni lokalu wykorzystywanego do działalności gospodarczej pod automaty do gier. Pierwszy przychód wynikający z tej umowy uzyskał Pan w styczniu 2006 r. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uznał Pan, że przychody z najmu części lokalu będą opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5 %.

Mając na uwadze przedstawiony przez Pana stan faktyczny Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza, że zajęte przez Pana stanowisko jest nieprawidłowe i nie znajduje potwierdzenia w przytoczonych niżej przepisach prawa podatkowego. Nowelizacja ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), która miała miejsce w 2004 r. przyniosła zmiany. Od tego roku korzystanie z ryczałtu uzależnione jest od przedmiotu najmu. Jeżeli podatnik świadczy usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia na własny rachunek nieruchomości o charakterze niemieszkalnym (m.in. obiektów przemysłowych, budynków handlowo-usługowych) nie może opłacać ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Świadczenie tego typu usług wyłącza go bowiem z grona podatników zryczałtowanego podatku. Tak wynika z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w związku z załącznikiem Nr 2 do tej ustawy. Załącznikiem tym objęte są usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek.

Jeżeli zatem podatnik, którego przychody z działalności gospodarczej opodatkowane są podatkiem zryczałtowanym, wynajmie na pewien okres nieruchomość stanowiącą środek trwały w prowadzonej działalności - przychód uzyskany w ramach tej umowy będzie stanowił przychód z działalności, który skutkował będzie utratę prawa do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

W wyniku utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w związku z uzyskaniem przychodów z wynajmowania nieruchomości, podatnik zobowiązany jest do opłacania podatku dochodowego na zasadach ogólnych według skali określonej w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Podsumowując należy stwierdzić, iż podatnik prowadzący działalność gospodarczą np. gastronomiczną, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych utraci prawo do tego ryczałtu, jeżeli uzyska przychód z najmu składników majątku związanych z działalnością gospodarczą będących nieruchomościami. W Pana przypadku zawarcie umowy najmu na użytkowanie części powierzchni w barze pod automaty do gier wyklucza możliwość wyboru przez Pana opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na rok 2006.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny sprawy opisany w przedmiotowym wniosku, tut. Organ nie podziela stanowiska wyrażonego przez Pana w tym wniosku.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl