US.I/1.415-3/2005 - Odliczenie odsetek od kredytu

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 1 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim US.I/1.415-3/2005 Odliczenie odsetek od kredytu

Pytanie podatnika

W 2004 r. zakupiliśmy dom w stanie surowym. Dnia 20 grudnia 2004 r. otrzymaliśmy decyzję ze Starostwa Powiatowego o przeniesieniu pozwolenia na budowę. Na dokończenie budowy w 2005 r. chcemy z banku pobrać kredyt hipoteczny, który będziemy spłacać przez okres 20 lat. Budowę zakończymy w 2005 r. Wobec powyższego, zwracamy się z zapytaniem, czy po oddaniu domu do użytku będziemy mogli odliczać odsetki od kredytu począwszy od 2006 r. przez cały okres jego spłaty?

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 17 § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 13 stycznia 2005 r. (uzupełnionym w dniu 2 lutego 2005 r.).

U z a s a d n i e n i e

Stosownie do art. 26b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1 w/w ustawy, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej m.in. z budową budynku mieszkalnego. Warunki skorzystania z w/w ulgi określone zostały w ust. 2 cytowanego wyżej przepisu. Zgodnie z jego brzmieniem analizowane odliczenie stosuje się, jeżeli m.in.:

- kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.;

- kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w art. 26b ust. 1 w/w ustawy tj. m.in. budowy budynku mieszkalnego;

- inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw;

- inwestycja została zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 r. i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku (...);

- odsetki zostaną faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty będą udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wskazany w punkcie 2, nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostaną zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyłyby podstawę obliczenia podatku, nie zostałyby odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym;

- podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, mieszczących się w zlikwidowanej tzw. "dużej" uldze mieszkaniowej, tj. na podstawie przepisów art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a-f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r.;

- odliczenie obejmuje wyłącznie odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zatem w przedstawionej sytuacji, gdy przedmiotowe pozwolenie zostało przeniesione w roku 2004, trzyletni okres trwania inwestycji, o której mowa w art. 26b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca 2004 r.

W świetle w/w przepisów, będą mogli Państwo odliczyć odsetki od kredytu udzielonego na sfinansowanie inwestycji, jeżeli jej zakończenie nastąpi przed upływem trzech lat, a więc najpóźniej w 2007 r. Odliczenia dokonuje się najwcześniej za rok, w którym została zakończona dana inwestycja. Ulga ta będzie przysługiwać tak długo, jak długo spłacane będą odsetki od kredytu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stosownie do art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi Ośrodek Zamiejscowy w Piotrkowie Tryb. w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

W myśl art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl