US I/1-415/ 12a /2005 - Koszty uzyskania przychodów - składki na ubezpieczenie społeczne płatnika, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych związane z zatrudnieniem małżonki

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 września 2005 r. Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim US I/1-415/ 12a /2005 Koszty uzyskania przychodów - składki na ubezpieczenie społeczne płatnika, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych związane z zatrudnieniem małżonki

Pytanie podatnika

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć składki na ubezpieczenie społeczne płatnika, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych związanych z zatrudnieniem małżonki w sytuacji, gdy między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa.

Odpowiedź

W dniu 13 lipca 2005 r. podatnik złożył do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenie społeczne płatnika (emerytalne, rentowe, wypadkowe), Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w związku z zatrudnieniem żony w prowadzonej działalności gospodarczej jako pracownika w ramach stosunku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy.

We wniosku podatnik podał, iż art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie w pełni wyjaśnia jego sytuację, gdyż od 1993 r., posiada on odrębność majątkową z małżonką tzw. intercyzę.

Zdaniem podatnika wynagrodzenie za pracę, składki na ubezpieczenie społeczne płatnika, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dotyczące małżonki są kosztem uzyskania przychodów.

Wniosek o interpretację w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia za pracę małżonki tut. organ rozpatrzył odrębnym postanowieniem.

Niniejszym postanowieniem tut. organ rozpatruje wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych małżonki.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 37 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym... nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie społeczne oraz Fundusz Pracy i inne fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw - od nagród i premii wypłaconych w gotówce lub papierach wartościowych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy dokonywane przez podatnika w związku z zatrudnieniem małżonki wpłaty składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i FGŚP stanowią koszty uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 13 lipca 2005 r. odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dokonywanych przez Pana wpłat składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w związku z zatrudnieniem małżonki, z którą pozostaje podatnik w rozdzielności majątkowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl