US.I-1/415-11/07 - Dofinansowanie do wypoczynku dla dziecka.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 września 2007 r. Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim US.I-1/415-11/07 Dofinansowanie do wypoczynku dla dziecka.

(...) w Bielsku Podlaskim wnioskiem z dnia 29 czerwca 2007 r. (data wpływu 2 lipca 2007 r.) wystąpiło do tut. Organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego a mianowicie, czy jako płatnik postąpiło właściwie pobierając zaliczkę na podatek dochodowy przy dofinansowaniu wypoczynku dziecka pracownika z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Stan faktyczny zawarty we wniosku przedstawia się następująco:

Na podstawie obowiązującego regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (...) pracownik otrzymał dofinansowanie do wypoczynku dziecka do lat 18 w wysokości 80% poniesionych kosztów. Jako dowód poniesienia wydatku na wypoczynek dziecka pracownik dołączył fakturę VAT o treści "usługi noclegowe". Od wartości dofinansowania została pobrana zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy, należało pobrać zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu wypłaconego dofinansowania, ponieważ według art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18. Zatem wypoczynek dziecka musi być zorganizowany przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozu lub zimowiska, a nie jako usługa noclegowa. Poza tym ustawodawca nie określił, w jakiej formie mają prowadzić działalność podmioty zajmujące się organizacją takiego wypoczynku oraz co należy rozumieć przez wypoczynek zorganizowany.

Dokonując oceny przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego w odniesieniu do stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia tego zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim podziela stanowisko (...) wyrażone we wniosku.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:

a)

z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,

b)

z innych źródeł - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Zatem, do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 78 wymagane jest łączne spełnienie zawartych w jego treści przesłanek. Niespełnienie którejkolwiek z nich powoduje, że kwota dofinansowania stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Jedną z przesłanek jest konieczność, by był to wypoczynek zorganizowany w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk lub też połączony z nauką, pobyt na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż pracownik wystąpił o dofinansowanie do usługi noclegowej. Usługi noclegowej nie można uznać za którąkolwiek z form wypoczynku zorganizowanego, wskazanych w cytowanym wyżej przepisie. W tej sytuacji, dofinansowanie stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy, od którego płatnik miał obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl