US I/1 415/10/06 - Kara umowna z tytułu nieterminowego wykonania usługi.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 listopada 2006 r. Urząd Skarbowy w Łowiczu US I/1 415/10/06 Kara umowna z tytułu nieterminowego wykonania usługi.

"(...) W przedstawionym wniosku opisał Pan stan faktyczny z którego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi transportowe między innymi na rzecz firmy kurierskiej, z którą ma zawartą umowę. Umowa o świadczenie usług transportowych przewiduje kary pieniężne np. za odstępstwa czasowe od rozkładu jazdy, nieterminowe lub nieprawidłowe wykonanie zleceń. Firma kurierska obciążyła Pana kwotą pieniężną tytułem kar za opóźnienie w przejeździe na fracht oraz wynajęcie transportu dodatkowego. Zostało to udokumentowane notą księgową, o której kwotę kontrahent pomniejszył zapłatę. Pana zapytanie dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary z tytułu nieterminowego wykonania usług.

Podatnik ma możliwość odliczenia od przychodu dla celów podatkowych wszelkich kosztów, jeśli wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością. Od tej zasady istnieją wyjątki przedstawione w art. 23 ust. 1 pkt 19 cyt. ustawy. Są to:

* wady dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług,

* zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad,

* zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót.

Istotą powyższego przepisu jest generalnie wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów kar umownych związanych z wadami towarów lub usług, a nie opóźnienie w ich dostarczeniu. Oznacza to, że kary umowne z innego tytułu mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem istnienia związku przyczynowego pomiędzy karą a możliwością uzyskania przychodu.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że postanowienie dotyczące obowiązku uiszczenia kary umownej z powodu nieterminowego wykonania usługi umieszczone zostało w zawartej umowie. Pomiędzy karą a uzyskanym przez podatnika przychodem istnieje związek przyczynowo-skutkowy pozwalający na zaliczenie jej w koszty uzyskania przychodu. Gdyby podatnik zakwestionował lub nie wyraził zgody na zapłatę kary, to kontrahent mógłby zerwać z nim umowę i podatnik nie uzyskiwałby dalszego przychodu. W związku z powyższym zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ww. kary poniesione przez podatnika można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zatem stanowisko Pana przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/1/35