US 72/ROP1/423/226/04/AW - Częściowe wykonanie usługi - moment powstania przychodu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 marca 2004 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie US 72/ROP1/423/226/04/AW Częściowe wykonanie usługi - moment powstania przychodu

Pytanie podatnika

Czy w sytuacji gdy w trakcie roku Spółka otrzymuje zaliczki na poczet wynagrodzenia i wystawia częściowe faktury VAT i wykonuje usługi w sposób ciągły otrzymane kwoty są przedpłatą czy też zaliczką na poczet usługi, która ma być wykonywana w przyszłym okresie sprawozdawczym czy stanowią wynagrodzenie za częściowe wykonanie usługi.

Odpowiedź

W odpowiedzi na zapytanie Spółki z dnia 11.02.2004 r. (wpłynęło do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 16.02.2004 r.) złożone w trybie artykułu art. 14a § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, iż:

Na mocy przepisu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Spółka (jako Zleceniobiorca) zawarła umowę o świadczenie usług ze Spółką X z siedzibą w Nowym Jorku, której przedmiotem było m. in: dostarczanie usług konsultingowych, w odniesieniu do warunków istniejących umów reasekuracyjnych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, prowadzenie badań rynku ubezpieczeń majątkowych oraz w zakresie marketingu ubezpieczeniowego, organizowanie szkoleń i konferencji na polskim rynku ubezpieczeniowym na temat zagranicznego rynku reasekuracyjnego. Wykonanie usług ma się zacząć po zatwierdzeniu Planu przez Zleceniodawcę a usługa będzie uważana za wykonaną w momencie jej zaakceptowania przez Zleceniodawcę w formie pisemnej - koniec roku kalendarzowego. Z załączonego do umowy zamówienia na usługę wynika, iz usługi wykonywane są w sposób ciągły a Spółka w trakcie roku otrzymuje zaliczki na poczet wynagrodzenia za wykonane usługi na które wystawia częściowe faktury VAT, pokrywające okresy nie krótsze niż jeden miesiąc.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajduje przepis z art. 12 ust. 3a ustawy o p.d.o.p. zgodnie z którym za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej, uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym: wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi tytuł do zapłaty lub otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Biorąc powyższe pod uwagę otrzymane przez Spółkę kwoty nie są przedpłatą ani zaliczką na poczet usługi, która ma być wykonywana w przyszłym okresie sprawozdawczym, ale stanowią wynagrodzenie za częściowe wykonanie usługi na podstawie art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o p.d.o.p.

Tym samym niesłuszne jest stanowisko Spółki wskazujące na możliwość zastosowania przepisu art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o p.d.o.p. w świetle którego nie zalicza się do przychodów pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Byłoby to możliwe jedynie wówczas, gdyby w danym okresie sprawozdawczym (miesiącu, roku podatkowym) w ogóle nie przystąpiono do wykonania usługi.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl