US.42.TP/443-574/05 - Wniesienie aportem towarów handlowych i środków trwałych przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki a obowiązek korekty podatku naliczonego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Wołominie US.42.TP/443-574/05 Wniesienie aportem towarów handlowych i środków trwałych przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki a obowiązek korekty podatku naliczonego

Pytanie podatnika

Czy jesteśmy zobowiązani do dokonania korekty VAT od niesprzedanych towarów handlowych, odliczonego w momencie ich zakupu, ale wniesionych aportem do spółki jawnej i przeznaczonych do dalszej odsprzedaży.

Czy jesteśmy zobowiązani do dokonania korekty VAT od niesprzedanych towarów handlowych, odliczonego w momencie ich zakupu, ale wniesionych aportem do spółki jawnej i przeznaczonych do dalszej odsprzedaży?

Odpowiedź

W odpowiedzi na zapytanie w zakresie interpretacji przepisów w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) dotyczącej dokonania korekty VAT od niesprzedanych towarów handlowych w sytuacji wniesienia aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki jawnej, Naczelnik Urzędu Skarbowego postanawia uznać Państwa stanowisko za prawidłowe.

W zapytaniu przedstawiono następujący stan faktyczny: działalność gospodarcza jest prowadzona na zasadach spółki małżeńskiej (jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej jako osoba fizyczna). W związku z podjęciem czynności wniesienia aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki jawnej powstały wątpliwości w zakresie ewentualnej korekty podatku VAT od niesprzedanych towarów handlowych, odliczonego w momencie ich zakupu. W Państwa ocenie wniesienie aportem m.in. niesprzedanych towarów handlowych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży nie powoduje obowiązku dokonywania korekt, ani zwrotu podatku VAT od tych towarów. W uzasadnieniu przywołują Państwo przepisy art. 93a § 2 pkt 2 oraz art. 93a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, które stanowią o następstwie prawnym przy przekształcaniu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że dokonanie czynności wniesienia aportu pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenia podatku naliczonego, dokonane w związku z zakupami, które posłużyły sprzedaży opodatkowanej we wnoszonym aportem przedsiębiorstwie (por. pisma Ministerstwa Finansów z dnia 10 czerwca 1998 r. (znak:PP3-8227-1249/07/TZ) oraz z dnia 30 kwietnia 1999 r. (znak:PPI-7200-36/99/AS). Jeśli jednak podatnik w ubiegłym roku podatkowym rozliczał podatek naliczony związany z zakupami, które we wnoszonym aportem przedsiębiorstwie posłużyły zarówno sprzedaży opodatkowanej jak i czynnościom, od których odliczenie takie nie przysługuje, obliczając go zgodnie z proporcją, o której mowa w art. 90 ust. 2-9 w cyt. ustawy, wówczas po zakończeniu roku podatkowego, nabywca przedsiębiorstwa obowiązany jest dokonać korekty kwoty tego podatku naliczonego z uwzględnieniem proporcji obliczonej dla zakończonego roku podatkowego (art. 9 ust. 9 w/w ustawy). Tym samym zbycie przedsiębiorstwa nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez podatnika zbywcę, co jest zgodne z zasadą neutralności podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym czynność wniesienia aportem towarów handlowych i środków trwałych w ramach przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej nie powoduje po stronie wnoszącego obowiązku korekty wcześniej odliczonego podatku naliczonego.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl