US 39/ZV/1558/2004 - Pośrednictwo w świadczeniu usług transportu międzynarodowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 grudnia 2004 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer US 39/ZV/1558/2004 Pośrednictwo w świadczeniu usług transportu międzynarodowego

Pytanie podatnika

Czy usługi pośrednictwa są usługami transportu międzynarodowego i jako takie podlegają opodatkowaniu stawką 0%.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona prowadzi działalność gospodarczą polegającą między innymi na usługach pośrednictwa w międzynarodowym transporcie drogowym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdził co następuje:

Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) usługi transportu międzynarodowego to przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

- z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,

- z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,

- z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (np. tranzyt),

- z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (np. tranzyt),

- z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

Zgodnie z przepisem art. 83 ust. 3 pkt 3 usługami transportu międzynarodowego są także usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z powyższymi usługami. Do wyżej wymienionych usług transportu międzynarodowego na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 0%. Usługi transportowe opodatkowane są tam, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości - zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to, że na fakturze wystawionej w Polsce powinny być wykazane dwa odcinki: do granicy Unii ze stawką 0% VAT i pozostały bez żadnej stawki i bez zwolnienia z VAT. Przy imporcie usług transportowych fakturę należy wystawić zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) to znaczy nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Według art. 19 ust. 19 w związku z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w niniejszym przypadki obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl