US.31/DGI/415/48/298/06/RN - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zapłatę rocznej składki członkowskiej na rzecz Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 września 2006 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo US.31/DGI/415/48/298/06/RN Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zapłatę rocznej składki członkowskiej na rzecz Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bemowo, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2006 r. (data wpływu 12 lipca 2006 r.), uzupełnionym w dniu 6 września 2006 r. dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, wydatków poniesionych na zapłatę rocznej składki członkowskiej na rzecz Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (PTU) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2006 r. wpłynął do tut. Urzędu Pani wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) dotyczący możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zapłatę rocznej składki członkowskiej na rzecz Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (PTU).

Jest Pani lekarzem, specjalistą II st. Okulistyki i posiada licencję na wykonywanie USG gałki ocznej i oczodołu wydaną przez Sekcję Okulistyczną Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Posiadanie owej licencji uprawnia Panią do wykonywania USG gałki ocznej i oczodołu. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, stwierdziła Pani, że posiadanie takiej licencji stanowi warunek konieczny do świadczenia usług USG w zakresie okulistyki. Aby taka licencja była ważna i obowiązująca, lekarz ją posiadający musi być członkiem Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, a więc miedzy innymi opłacać składkę członkowską. Bez ważnej rocznej opłaty członkowskiej nie ma Pani prawa wykonywania badań USG, które zapewniają Pani uzyskiwanie przychodów. Reasumując stwierdziła Pani, że przynależność do PTU oraz zdanie egzaminu kwalifikacyjnego przed komisją PTU stanowi niezbędny warunek wykonywania badań ultrasonograficznych oraz uczestniczenia we wszystkich szkoleniach specjalistycznych z zakresu USG.

W związku z powyższym ma Pani wątpliwość, czy ww. składkę roczną można zaliczyć w koszty prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Pojęcie kosztów uzyskania przychodów definiuje art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), który stanowi, że "kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23" ww. ustawy.

Jednakże aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego bezpośredni związek z działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Warunkiem zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest zatem istnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 30 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, z wyjątkiem:

a)

wpłat podatników prowadzących działalność gospodarczą w dziedzinie turystyki, wypoczynku, sportu i rekreacji na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej,

b)

składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw - do wysokości łącznie nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,15 % kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne; jeżeli przedsiębiorca nie wypłacał tych wynagrodzeń, kwota składek zaliczana do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej kwocie 114 zł.

W świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, że wpłaty podatnika na rzecz organizacji, do których przynależność jest obowiązkowa, będą mogły być uznane za koszt uzyskania przychodu, wówczas gdy zostały one poniesione w celu uzyskania przychodu. Co do zasady związek taki będzie występował, ponieważ przynależność do organizacji (samorządu zawodowego) jest warunkiem prowadzenia danego rodzaju działalności gospodarczej. Wówczas składki będą kosztem uzyskania przychodu. Jeśli jednak przynależność do danej organizacji jest obowiązkowa, lecz nie wiąże się to w żaden sposób z uzyskiwaniem przychodów, wówczas składki nie będą podlegały zaliczeniu do kosztów, gdyż tego rodzaju składki nie wykazują związku z przychodem z działalności gospodarczej.

Uwzględniając powyższe oraz przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, że opłacana przez Panią, jako obowiązkowa, roczna składka członkowska z tytułu przynależności do Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (PTU), stanowi koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo postanawia jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl