US 24/1110/443/420/2004/IW - Łączenie przychodów w celu wyliczenia obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 września 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu US 24/1110/443/420/2004/IW Łączenie przychodów w celu wyliczenia obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego

Pytanie podatnika

Podatniczka jest lekarzem zatrudnionym w przychodni na umowę o pracę oraz jednocześnie samodzielnie prowadzi prywatny gabinet lekarski. Na umowę zlecenie przeprowadzam testy leków dla różnych firm farmaceutycznych oraz na umowę o dzieło wykłady dla studentów w Akademi Medycznej. Za zeszły rok przychody z tytułu działalności gospodarczej nie przekroczyły wartości 10 tys. euro. Od kiedy należy łączyć przychody w celu wyliczenia obrotu uprawniajacego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Art. 15 ust. 2 powyższej ustawy zawiera definicję działalności gospodarczej, która dla potrzeb podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 15 ust. 3 pkt 2 za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się czynności wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło jeżeli:

- umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy,

- w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy wskazuje, iż za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedmn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności, prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonywanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności i odpowiedzialności zlecającego wykonywanie tych czynności.

W związku z powyższym, w myśl art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, cytowanej wyżej, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Z unormowania tego wynika, że jeżeli czynności usługodawcy w ramach umów określonych jako agencyjnych, zlecenia lub innych umów o świadczenie usług wykonywane są w powyżej określonych warunkach - nie spełniają one kryterium samodzielności przy ich wykonywaniu, co powoduje, że nie podlegają one opodatkowaniu. Czynności, które realizowane w oparciu o stosunek prawny, w którym nie określono cech istotnych dla umowy o pracę podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podatnicy wykonujący czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług mają jednak możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług, jeżeli wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. W 2004 r. jest to kwota 45.700 zł (na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 54, poz. 535, oraz w § 9 ust. 1-3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 97, poz. 970).

Zgodnie z art. 168 ust. 3 cyt. ustawy do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113, za rok 2003 oraz za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004 r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.).

Zatem do wyliczenia obrotu po przekroczeniu którego traci pani prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego określonego:

- w okresie od 1 stycznia 2004 r. do 30 kwietnia 2004 r. nie ma podstaw prawnych do wliczana do obrotu z umów zlecenia i o dzieło,

- w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2004 r. na podstawie art. 113 cyt. ustawy należy przyjąć obroty z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie (np. z prywatnego gabinetu lekarskiego, z umów zlecenia i o dzieło realizowanych w oparciu o stosunek prawny, w którym nie określono cech istotnych dla umowy o pracę).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl