US.21/AV/443/3510/04 - Zastosowanie stawki 0% podatku od towarów i usług z tytułu eksportu towarów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 listopada 2004 r. Urząd Skarbowy w Pruszkowie US.21/AV/443/3510/04 Zastosowanie stawki 0% podatku od towarów i usług z tytułu eksportu towarów

Pytanie podatnika

Czy przysługuje prawo zastosowania stawki 0% podatku od towarów i usług z tytułu eksportu towarów (wywóz jest dokonywany przez nabywcę), przy braku dokumentu SAD - EXPORT, a posiadaniu zaświadczenia, wydanego przez urząd celny wyjścia, które potwierdza zakończenie procedury wywozu poza obszar Unii?

W odpowiedzi na zapytanie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), informuje:

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

a) dostawcę lub w jego imieniu, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.

Z kolei stosownie do art. 41 ust. 4 i 11 powołanej ustawy, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b), tzn. jeżeli wywóz dokonywany jest przez nabywcę, jak to ma miejsce w sytuacji opisanej w zapytaniu, stawka podatku od towarów i usług wynosi 0% i stosuje się ją, jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny wyjścia potwierdził wywóz tych towarów. Z dokumentu tego musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie określa jak powinien wyglądać dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Stwierdza jedynie, iż z dokumentu tego, w przypadku gdy wywozu dokonuje nabywca eksportowanego towaru, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu oraz, że wywóz towaru musi być potwierdzony przez urząd celny wyjścia.

W świetle powyższego, zdaniem tut. Organu Podatkowego, wydane przez urząd celny wyjścia zaświadczenie, określające tożsamość eksportowanego towaru i potwierdzające zakończenie procedury wywozu poza obszar Unii, będzie stanowiło dla Spółki podstawę do zastosowania stawki 0% podatku od towarów i usług z tytułu eksportu towarów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl