UPO-443/VAT/266/04/EN - Opodatkowanie usług transportu międzynarodowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 października 2004 r. Urząd Skarbowy w Płocku UPO-443/VAT/266/04/EN Opodatkowanie usług transportu międzynarodowego

Pytanie podatnika

Jaka jest stawka podatku VAT w przypadku gdy:

1) Usługa transportowa na rzecz polskiego kontrahenta odbywa się na trasie Szwajcaria-Polska (transport przez Niemcy) i podatnik nie posiada dokumentów potwierdzających, że wartość transportu została wliczona do wartości celnej. Dokumentów SAD nie posiada również spedycja na rzecz której świadczona była usługa.

2) Usługa transportowa świadczona na rzecz niemieckiego kontrahenta, który podał unijny NIP, odbywa się na trasie Niemcy-Polska-Białoruś-Rosja.

Odpowiedź

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei wg art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Przez usługi transportu międzynarodowego, zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. b i d powyższej ustawy rozumie się m.in. przewóz lub inny sposób przemieszczenia towarów z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju, a także z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju. Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa wyżej w przypadku transportu (art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy) jest list przewozowy lub dokument spedytorski (...), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) uściślono, że stawka 0% stosowana jest do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego.

W związku z powyższym:

Ad 1) Wykonywane usługi transportowe na trasie ze Szwajcarii do Polski podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% w części usługi, która odbywa się na polskim terytorium, proporcjonalnie do całości trasy, zaś pozostała część nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce (pod warunkiem posiadania dokumentacji potwierdzającej przekroczenie granicy z państwem trzecim). W związku z tym, że nie posiada Pan takowych dokumentów, usługa dotycząca odcinka krajowego podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 22%. Na fakturze należy wykazać poszczególne odcinki trasy, wykazując jedynie w przypadku odcinka w Polsce stawkę 22%, a pozostała część nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce.

Ad 2) Wykonywana usługa na trasie Niemcy-Rosja mieści się również w ustawowej definicji transportu międzynarodowego. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% będzie podlegała usługa w tej części, która będzie odbywała się na terytorium Polski. Pozostała część usługi nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce. Na wystawionej fakturze VAT należy uwzględnić należności za odcinki wykonane na terytorium Niemiec, Białoruś i Rosji bez podatku VAT oraz odcinek krajowy - ze stawką 0% (pod warunkiem posiadania dokumentacji potwierdzającej przekroczenie granicy z państwem trzecim). Zaznacza się również, iż stawka podatkowa nie jest uzależniona od osoby zlecającej wykonanie usługi.

Powyższej informacji udzielono wg stanu prawnego na dzień jej wydania i w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl