UPO-443-316/04/IR - Konsekwencje zaniechania inwestycji.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 23 listopada 2006 r. Urząd Skarbowy w Płocku UPO-443-316/04/IR Konsekwencje zaniechania inwestycji.

(...) Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Stosownie do art. 86 ust. 1 tejże ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Powyższy przepis wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Strona dokonując zakupów inwestycyjnych (nakładów ponoszonych na środek trwały w budowie) udokumentowanych fakturami VAT miała prawa do rozliczenia kwoty podatku naliczonego według zasad określonych w art. 19, 20 i 25 "starej" ustawy o VAT.

Należy przy tym wskazać, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 35 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych kosztów zaniechanych inwestycji.

W przypadku zaniechania inwestycji, która miała służyć czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług, powstaje obowiązek dokonania korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z zaniechaną inwestycją.

Dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego istotną zasadą jest (art. 86 ust. 1) istnienie związku poniesionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi. Brak związku dokonanych zakupów (nabycia) z planowaną sprzedażą (dostawą), wystąpił w momencie powzięcia decyzji o zaniechaniu inwestycji. Wobec powyższego podatek naliczony powinien zostać skorygowany w deklaracji za miesiąc, w którym poniesione wydatki uznano za inwestycje zaniechane. (...)

Opublikowano: S.Podat. 2007/3/55