UPO-415/25/04/RL - Kwartalny sposób opłacania podatku w formie ryczałtu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lutego 2004 r. Urząd Skarbowy w Płocku UPO-415/25/04/RL Kwartalny sposób opłacania podatku w formie ryczałtu

Pytanie podatnika Podatnik wraz z żoną jako osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, w roku 2003 osiągnęli przychody z tytułu umowy najmu lokalu, który stanowi ich wspólną własność. Podatnicy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu i kwartalny sposób opłacania tego podatku. Ponadto Podatnicy zdecydowali, iż osobą dokonującą rozliczeń przychodów z najmu będzie mąż. Najemca zgodnie z umową najmu prowadzi w wynajmowanym lokalu gabinety lekarskie. Opłaty wnoszone przez najemcę związane z eksploatacją wynajmowanego lokalu (zużyta energia elektryczna, gaz i woda) nie są wliczane do kosztów prowadzenia gabinetów - liczniki nie są przepisane na najemcę. Podatnik zwraca się o wyjaśnienie pojęcia przychodów z tytułu najmu, a mianowicie, czy do przychodu wlicza się oprócz czynszu również opłaty wnoszone przez najemcę związane z eksploatacją wynajmowanego lokalu np. za zużytą wodę, energię elektryczną.

Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.).

Zgodnie z przepisami art. 659 Kodeksu Cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Zgodnie z powyższym opłaty ponoszone przez najemcę stanowią przychód wynajmującego i podlegają opodatkowaniu. Podatnik wskazał w podaniu, że podatek zryczałtowany od uzyskanych przychodów będzie opłacany w sposób kwartalny.

Jak wynika z przepisów art. 21 ust. 1a i 1b cytowanej wyżej ustawy o ryczałcie podatnicy, których otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki - w roku poprzedzającym rok podatkowy - nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25000 euro, mogą obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego - w terminie złożenia zeznania. Z powołanego przepisu wynika, że w sposób kwartalny mogą obliczać ryczałt ci podatnicy, którzy prowadzili działalność w poprzednim roku podatkowym. Nie można natomiast z tej formy skorzystać w tym roku, w którym rozpoczęto prowadzenie działalności.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl