UM-4-8/68/95 - (bez tytułu).

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 października 1995 r. Min.Gosp. Przestrzennej i Budownictwa UM-4-8/68/95 (bez tytułu).

Stanowisko Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 23 listopada 1995 r. UM-4-8/68/95, przekazane także Rzecznikowi Praw Obywatelskich:

Odpowiadając na Pana wystąpienie z dnia 29.09.1995 r. znak RPO/138806/93/VI/TP w sprawie wymagalności przedstawiania sądom i notariuszom zaświadczeń stwierdzających, że garaże wybudowane ze środków własnych stanowią samodzielne lokale stosownie do art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 85, poz. 388), uprzejmie przedkładam w tej sprawie stanowisko.

Dla prawidłowego stosowania art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 79, poz. 464 z późn. zm.) wymagane jest spełnienie następujących warunków:

- wybudowanie garażu na gruncie stanowiącym własność Skarbu Państwa lub własność gminy,

- wybudowanie garażu na podstawie pozwolenia na budowę,

- wybudowanie garażu ze środków własnych,

- pozostawanie najemcą garażu.

Do warunków tych nie można zaliczyć żądania dokumentowania w formie zaświadczeń, że wybudowane garaże stanowią samodzielne lokale w rozumieniu art. 2 w/w ustawy o własności lokali. Przez wymienione w art. 8 ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości garaże rozumie się odrębne nieruchomości, wydzielone wraz z częścią gruntu, na którym się znajdują. Garaże te z zasady nie są pomieszczeniami przynależnymi do lokali mieszkalnych czy też lokali innych niż mieszkalne, nie są również lokalami użytkowymi, jeżeli zostaną wydzielone wraz z gruntem. Są one natomiast budynkami w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. Nr 89, poz. 414). Ustawa o własności lokali dotyczyłaby garaży tylko wtedy, gdyby stanowiły pomieszczenia przynależne do lokali lub gdyby stanowiły lokale użytkowe.

Biorąc więc pod uwagę, że omawiane garaże są budynkami trwale związanymi z gruntem, które po wydzieleniu mogą stanowić odrębne nieruchomości, żądanie zaświadczeń wydawanych przez organy nadzoru architektoniczno-budowlanego o tym, że stanowią samodzielne lokale nie znajduje moim zdaniem potwierdzenia w obowiązującej obecnie sytuacji prawnej.

Podzielam zatem pogląd wyrażony w Pana piśmie, że garaż stanowi pomieszczenie przynależne do lokalu tylko wówczas, jeżeli znajduje się w tym samym budynku co nabywany lokal lub nie może być wyodrębniony jako samodzielna nieruchomość, uwzględniając jego związek faktyczny i prawny z tym lokalem.

Opublikowano: Rejent 1996/9/166