Ulga remontowa

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 października 2003 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu Ulga remontowa

Treść pytania:

Co stanowi tytuł prawny do odliczeń w ramach tzw. "ulgi remontowej"? Czy umowa użyczenia części lokalu mieszkalnego, zawarta między rodzicami a dziećmi musi być rejestrowana w urzędzie skarbowym i czy musi być od niej uiszczona opłata skarbowa?

Odpowiedź udzielona podatnikowi:

Podatnik zwraca się o udzielenie informacji dotyczącej rodzaju umów (dokumentów potwierdzających tytuł prawny do lokalu), na podstawie których dokonywać można odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

Jednocześnie podatnik pyta, czy w przypadku umowy użyczenia dotyczącej części lub całości lokalu, zawartej między rodzicami a dziećmi, istnieje konieczność rejestracji tej umowy i uiszczenia stosownej opłaty skarbowej.

Podatnik określając w uzupełnieniu wniosku własne stanowisko, stwierdził, iż jego zdaniem jednym z tytułów prawnych uprawniających do odliczeń w ramach ulgi remontowej jest umowa użyczenia, w stosunku do której nie istnieje obowiązek rejestracji w urzędzie skarbowym i która zwolniona jest od opłaty skarbowej.

Stanowisko przedstawione przez podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne cele mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Jak z powyższego wynika, ustawodawca wskazuje, iż konieczne jest posiadanie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu, nie ograniczając rodzaju tych tytułów. Stąd tytułem prawnym do zajmowanego lokalu może być własność, najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa, użyczenie itp. Dokumentami potwierdzającymi posiadanie tego tytułu będą odpowiednio umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, użyczenia itp. Odnośnie powyższych umów przepisy podatkowe nie stawiają żadnych szczególnych wymogów, a zatem odpowiadać one powinny ogólnym warunkom dla poszczególnych rodzajów umów, określonym w Kodeksie cywilnym.

Odnośnie poruszanej kwestii dotyczącej obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej od umowy użyczenia, na wstępie wyjaśniamy, iż dawną ustawę o opłacie skarbowej zastąpiono dwiema odrębnymi ustawami: ustawą z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2000 r. Nr 86, poz. 960, z późn. zm.) i ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 86, poz. 959, z późn. zm.).W wyniku dokonanych zmian umowy cywilnoprawne nie podlegają już opłacie skarbowej, ale podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli wynika to z przepisów powołanej wyżej ustawy.

Definicja umowy użyczenia jest zawarta w treści art. 710 kodeksu cywilnego, w myśl której, przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa, która zawierać będzie wyżej wymienione elementy, nie jest objęta dyspozycją art. 1 ustawy z dnia 9 września 2003 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 86, poz. 959, z późn. zm.), nie podlega zatem omawianemu wyżej podatkowi od czynności cywilnoprawnych, a strony nie mają obowiązku jej rejestracji.

Opublikowano: www.is.poznan.pl