Udzielanie zamówień na usługi społeczne w trybie art. 138o ustawy Pzp.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo Urząd Zamówień Publicznych Udzielanie zamówień na usługi społeczne w trybie art. 138o ustawy Pzp.

I. W świetle przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej zwanej: "Pzp"), zamówienia, których przedmiotem są usługi wymienione w załączniku XIV do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylającej dyrektywę 2004/18/WE oraz załączniku XVII do dyrektywy Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/25/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych, uchylająca dyrektywę 2004/17/WE, w myśl art. 138g ustawy Pzp, udzielane są zgodnie z procedurami określonymi w Rozdziale 6 ustawy Pzp. Powyższa regulacja stanowi wdrożenie do polskiego porządku prawnego regulacji art. 74-76 dyrektywy 2014/24/UE oraz art. 91-93 dyrektywy 2014/25/UE. Stosownie do treści ww. przepisów zamówienia na usługi społeczne, o wartości co najmniej równej kwocie 750.000 euro dla zamawiających klasycznych oraz kwocie 1000000 euro dla zamawiających sektorowych, powinny być udzielane zgodnie z procedurą wskazaną odpowiednio w art. 75 oraz 92 dyrektyw 2014/24/UE i 2014/25/UE. Natomiast zamówienia obejmujące nabycie usług społecznych o wartości mniejszej niż ww. progi kwotowe realizowane winny być w oparciu o krajowe procedury udzielania zamówień na usługi społeczne, których obowiązek opracowania nałożył na państwa członkowskie ustawodawca unijny.

II. W odniesieniu do usług społecznych, których wartość jest mniejsza niż kwoty wskazane w art. 138 g ustawy Pzp ustawa, stosownie do dyspozycji art. 138o wymaga, aby zamówienie udzielone zostało w sposób przejrzysty, obiektywny i niedyskryminujący, z zastosowaniem przepisów ust. 3-4 tego przepisu. W konsekwencji, jeżeli wartość zamówienia obejmującego ww. usługi jest mniejsza niż kwoty określone w art. 138g ust. 1 ustawy Pzp, a przekracza równowartość 30000 euro, zamawiający może udzielić takiego zamówienie w oparciu o własną, wewnętrzną procedurę, z zastrzeżeniem obowiązku przestrzegania w postępowaniu zasad przejrzystości, obiektywizmu i niedyskryminacji, a także publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej lub na innej stronie internetowej ogłoszenia o zamówieniu zawierającego informacje niezbędne z uwagi na okoliczności jego udzielenia, w szczególności termin składania ofert uwzględniający czas niezbędny do ich przygotowania i złożenia, opis przedmiotu zamówienia oraz określenie wielkości lub zakresu zamówienia oraz kryteria oceny ofert.

Zamawiający, określając procedurę udzielania zamówienia publicznego, o której mowa w art. 138o ustawy Pzp, może odwołać się do trybu przetargu nieograniczonego i włączyć do niej niektóre lub wszystkie przepisy regulujące proces udzielania zamówienia w tym trybie, z zastrzeżeniem obowiązku zastosowania obligatoryjnych elementów postępowania, wskazanych dyspozycją art. 138o ustawy Pzp. Niemniej jednak, rozszerzenie procedury udzielenia zamówienia, o której mowa w art. 138o ustawy Pzp, o te elementy nie oznacza, iż zamówienie to udzielane jest w trybie przetargu nieograniczonego, zgodnie z dyspozycją art. 39 ustawy Pzp. W dalszym ciągu jest to wewnętrzna procedura udzielania zamówień, opracowana przez zamawiającego na potrzeby postępowania na usługi społeczne z wszelkimi tego konsekwencjami.

Opublikowano: www.uzp.gov.pl