Ubezpieczenie społeczne członka zarządu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 czerwca 2010 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Ubezpieczenie społeczne członka zarządu.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Poznaniu: (...) uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 19 maja 2010 r. (złożonym dnia 21 maja 2010 r.) przez przedsiębiorcę (...) Spółka z o.o. w sprawie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w związku z pełnieniem funkcji Członka Zarządu.

UZASADNIENIE

Dnia 21 maja 2010 r. do I Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu wpłynął wniosek z dnia 19 maja 2010 r. (...) Spółka z o.o. z siedzibą (...) ul. (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał, iż Uchwałą Zgromadzenia Wspólników (...) z dnia (...) powołany został Członek Zarządu, któremu powierzono jednocześnie obowiązki Głównego Technologa. Uchwała ta określała termin rozpoczęcia pracy, a odrębna Uchwała Rady Nadzorczej (...) ustalała wynagrodzenie. Nie było zawartej umowy o pracę, lecz były udokumentowane przez strony: uprawnienia, obowiązki, odpowiedzialności pracownika dla stanowiska Główny Technolog.

Wnioskodawca traktował Członka Zarządu - Głównego Technologa jako pracownika i odprowadzał za niego składki na ubezpieczenie społeczne, gdyż powołanie na funkcję Członka Zarządu miało miejsce przed nowelizacją Kodeksu Pracy w roku 1996. Powołanie służyło do nawiązywania stosunków pracy z kierownikami zakładów pracy, ich zastępcami, a także z osobami na niektórych stanowiskach kierowniczych i samodzielnych w zakładach pracy. Dopiero w dniu 31 marca 2008 r. "porządkując" powyższe podpisano z Członkiem Zarządu - Głównym Technologiem umowę o pracę.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych nie ma obowiązku pobierania składek na ubezpieczenia społeczne w związku z pełnieniem funkcji Członka Zarządu.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Poznaniu zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za nieprawidłowe.

Zasady dotyczące podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz podstawy wymiaru składek regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz art. 13 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają pracownicy, z wyłączeniem prokuratorów od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku.

Według art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy.

W myśl art. 18 ust. 1 powołanej wyżej ustawy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach stosunku pracy.

Zgodnie natomiast z art. 2 oraz art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Wykonywanie czynności związanych z powołaniem na członka zarządu wynika natomiast bezpośrednio z przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Ze stanu sprawy przedstawionym przez wnioskodawcę wynika, że w omawianym przypadku powstały dwie sfery stosunków prawnych. Pierwsza organizacyjna, normowana przepisami Kodeksu spółek handlowych i druga, podlegająca przepisom Kodeksu Pracy.

Oddział wyjaśnia, że aby rozstrzygnąć obowiązek ubezpieczeń społecznych istotna jest podstawa prawna, na podstawie której świadczona jest praca. Powołanie na członka zarządu jest powołaniem do pełnienia funkcji. Przez sam fakt powołania na podstawie przepisów kodeksu handlowego nie następuje nawiązanie stosunku pracy. Osoba, która pełni funkcje członka zarządu tylko na podstawie uchwały powołującej nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, nie należy więc od otrzymanego przez członka zarządu dochodu odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne. Członek zarządu z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu podlega ubezpieczeniom społecznym jeśli na pełnienie tej funkcji oprócz uchwały powołującej zostanie z nim zawarta umowa o pracę.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż członek zarządu został powołany uchwałą Zgromadzenia Wspólników, (...) z dnia 29 lutego 1996 r. na członka zarządu, pełniąc jednocześnie obowiązki głównego technologa. Uchwała ta określiła termin rozpoczęcia pracy, a odrębna uchwała Rady Nadzorczej (...) wynagrodzenie. Nadto strony pisemnie określiły zakres uprawnień, obowiązków i odpowiedzialności pracownika na stanowisku głównego technologa. W dniu 31 marca 2008 r. spółka (...) potwierdziła pisemnie fakt zawarcia umowy o pracę z członkiem zarządu - głównym technologiem.

Oddział nie potwierdza konkluzji zawartej we wniosku o interpretację, iż nie ma obowiązku pobierania składek na ubezpieczenia społeczne w związku z pełnieniem funkcji członka zarządu spółki. Wprawdzie umowa o pracę z tytułu wykonywania obowiązków głównego technologa została pisemnie potwierdzona dopiero w dniu 31 marca 2008 r. jednakże sam wnioskodawca wskazał, iż traktował członka zarządu - głównego technologa jako pracownika, a pisemne zawarcie tej umowy dopiero w 2008 r. miało jedynie charakter "porządkujący".

Należy podkreślić, iż ww. osoba wykonywała obowiązki głównego technologa już od 1996 r. zakreślone zakresem obowiązków, zatem wykonywała pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Natomiast Pracodawca za wykonaną pracę wypłacał pracownikowi wynagrodzenie. Okoliczność jednoczesnego pełnienia funkcji członka zarządu i wykonywania obowiązków głównego technologa nie jest przeszkodą do skutecznego nawiązania stosunku pracy.

W konkretnym przypadku fakt wykonywania pracy w ramach podporządkowania świadczy o spełnieniu warunków zatrudnienia pracownika, stanowiącego tytuł ubezpieczeń społecznych objęty art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. w związku z art. 2 Kodeksu pracy.

Oddział zauważa, iż wyłączenie z pracowniczego ubezpieczenia społecznego miałoby miejsce wówczas, gdyby zgłoszenie dotyczyło osoby, która w rzeczywistości nie świadczyła pracy podporządkowanej.

Zatem osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu nawiązania stosunku pracy, a osiągnięty z tego tytułu przychód stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z uwzględnieniem wyłączeń o których mowa w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 1998 r. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

Mając na uwadze powyższe Oddział uznał, za nieprawidłowe stanowisko Spółki, iż nie ma obowiązku pobierania składek na ubezpieczenia społeczne w związku z pełnieniem funkcji członka zarządu.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl