U.S.I/3.415-9/2005 - Grupowe ubezpieczenia na życie a koszty uzyskania przychodu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim U.S.I/3.415-9/2005 Grupowe ubezpieczenia na życie a koszty uzyskania przychodu

Pytanie podatnika

Czy opłacone przez pracodawcę grupowe ubezpieczenie na życie pracowników, stanowi koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?

Postanowienie

Z treści złożonego zapytania, wynika iż zawarł Pan umowę ubezpieczeniową w zakresie świadczeń podstawowych zbiorowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków dla pracowników zatrudnionych w firmie. Ponadto nadmienia Pan, iż w/w składki będą odprowadzane bezimiennie jedną kwotą za wszystkich pracowników.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zatem warunkiem zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest ich związek z oczekiwanym przychodem.

Stosownie do przepisu art. 23 ust. 1 pkt 57 w/cyt. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodu składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka 1, 3 i 5 działu I oraz grupy 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczeniowa w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

a) wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

b) możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

c) wypłatę z tytułu dożywocia wieku oznaczonego w umowie.

Z powyższej regulacji prawnej wynika, iż w przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia pracowników kosztami uzyskania przychodów są jedynie składki opłacone przez pracodawcę z tytułu umów dotyczących ryzyka grupy 1, 3 i 5 działu I oraz ryzyka grupy 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do cytowanej wyżej ustawy o działalności ubezpieczeniowej, tj. umów dotyczących:

z działu I

- ubezpieczeń na życie,

- ubezpieczeń na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym,

- ubezpieczeń wypadkowych i chorobowych, jeśli są uzupełnieniem ubezpieczeń wymienionych w grupach 1-4, tj. uzupełnieniem w/w ubezpieczeń posagowych i rentowych,

z działu II

- ubezpieczeń wypadku przy pracy i choroby zawodowej: świadczenia jednorazowe powtarzające się, połączone świadczenia, o których mowa w pkt 1 i 2, przewóz osób.

- ubezpieczeń choroby: świadczenia jednorazowe, świadczenia powtarzające się, świadczenia kombinowane.

Powyższy warunek nie jest jednak wystarczający. Dodatkowo, w myśl cytowanych przepisów art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym, aby uznać składki za koszty uzyskania przychodów, uprawnionym do otrzymania świadczenia z tytułu zawartych określonych wyżej umów ubezpieczenia nie może być pracodawca i umowy te w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je zawarto lub odnowiono, wykluczają:

a) wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

b) możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

c) wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Zatem w świetle cytowanych wyżej przepisów art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym składki z tytułu zawarcia przez Pana jako zakład pracy powyższej umowy ubezpieczenia mogą stanowić koszty uzyskania przychodów pod warunkiem wypełnienia w zawartej umowie pozostałych przesłanek, tj. uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca, czyli Pan, i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy, wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Na podstawie przedstawionego przez Pana stanu faktycznego w związku z powołanymi wyżej przepisami stwierdza się iż, opłacone składki na grupowe ubezpieczenie przez pracodawcę na rzecz pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl