U.S.I/3.415-17/2007 - W którym roku podatkowym podatnik powinien wpisać w koszty uzyskania przychodów faktury (i inne dokumenty) wystawione w roku 2006, a zapłacone w roku 2007?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 maja 2007 r. Izba Skarbowa w Łodzi U.S.I/3.415-17/2007 W którym roku podatkowym podatnik powinien wpisać w koszty uzyskania przychodów faktury (i inne dokumenty) wystawione w roku 2006, a zapłacone w roku 2007?

Z treści złożonego zapytania wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie wydobywania kamienia dolomitowego, produkcji mączki dolomitowej i usług transportowych opodatkowaną na zasadach ogólnych. Do końca 2006 r. koszty uzyskania przychodów takie jak: paliwo, usługi obce, energia, artykuły biurowe, części zamienne, środki czystości, zakupy na rzecz pracowników w ramach BHP, podatek od nieruchomości, podatek od środków transportu i inne wpisywał Pan w koszty uzyskania przychodów do kolumny - pozostałe wydatki pod datą faktycznego poniesienia kosztu. Przykładowo fakturę za paliwo wystawioną 28 listopada 2006 r., a zapłaconą 2 grudnia 2006 r. wpisywał Pan w koszty pod datą 2 grudnia 2006 r. Z uwagi na zmianę przepisów od 2007 r. powyższe koszty, zdaniem Pana, winien ujmować w księdze przychodów i rozchodów pod datą wystawienia faktury. Tak bowiem stanowi art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który mówi "za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów (...) uważa się dzień wystawienia faktury lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu".

Zdaniem Pana, w opisanym stanie faktycznym, dokumenty kosztowe wystawione z datą 2006 r. a zapłacone w 2007 r. powinien mieć możliwość wpisania w koszty uzyskania przychodów w roku 2007 z uwagi na brak przepisów przejściowych. Brak takiej możliwości, byłby w Pana ocenie, jako dla Podatnika - bardzo krzywdzący.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, iż zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Przedsiębiorcy, którzy stale w każdym roku podatkowym prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego, mogą stosować zasady określone w art. 22 ust. 5-5c dla prowadzących księgi rachunkowe. Tak wynika z art. 22 ust. 6.

Stosownie do art. 22 ust. 6b cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Z przepisów tych wynika, że przedsiębiorcy prowadzący księgę przychodów i rozchodów mają do wyboru dwie metody ewidencjonowania wydatków:

-

na zasadach podobnych do prowadzących księgi rachunkowe lub

-

w sposób uproszczony.

Pierwsza metoda polega na powiązaniu wydatków z uzyskiwanymi przychodami, którym te wydatki mają służyć. Druga - na ewidencjonowaniu kosztów w dacie ich poniesienia, bez konieczności przyporządkowywania ich do lat podatkowych, w których pojawił się związany z nimi przychód.

We wniosku oznajmił Pan, iż prowadził w 2006 r. podatkową księgę przychodów i rozchodów na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że przyjmując na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów ujmował Pan z chwilą dokonania zapłaty, a zatem w świetle obowiązujących w 2006 r. przepisów faktury z grudnia 2006 r. winien zaksięgować w styczniu 2007 r.

Wobec braku przepisów przejściowych dotyczących kosztów uzyskania przychodów, faktura wystawiona w 2006 r. księgowana na podstawie art. 22 ust. 4 ww. ustawy nie może być ujęta w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zarówno w roku 2006 jak i 2007.

Biorąc jednakże pod uwagę ogólną definicję kosztów uzyskania przychodów wyrażoną w w/cyt. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy uwzględnieniu faktu realnej możliwości utraty ujęcia w kosztach uzyskania przychodów kosztów poniesionych w celu osiągnięcia przychodów, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż winien Pan przedmiotowe faktury ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w miesiącu styczniu 2007 r.

W świetle powyższego stanowisko Pana przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl