U.S.28.I/443-25/04 - Odrębna działalność małżonków z wykorzystaniem majątku służącego dotąd działalności obojga

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Sochaczewie U.S.28.I/443-25/04 Odrębna działalność małżonków z wykorzystaniem majątku służącego dotąd działalności obojga

Pytanie podatnika

Małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa handlowo-usługowego, zarejestrowaną na podatek od towarów i usług na imię małżonki (osoba fizyczna) posługując się jej numerem NIP. Z sytuacji przedstawionej w piśmie wynika, że każde z małżonków ma zamiar prowadzić działalność gospodarczą odrębnie tj. każde z nich na własne imię. Majątek trwały i obrotowy przedsiębiorstwa małżonkowie planują wnieść aportem do nowych działalności, która to czynność w ich ocenie jest zwolniona z podatku VAT. Podatniczka zwraca się z zapytaniem, czy musi likwidować działalność gospodarczą i sporządzać remanent likwidacyjny w zakresie podatku od towarów i usług.

W rejestrze podatników podatku od towarów i usług tutejszego organu podatkowego figuruje osoba fizyczna prowadząca przedsiębiorstwo handlowo-usługowe (numer NIP osoby fizycznej-małżonki). Wobec powyższego, skoro podatniczka zamierza nadal prowadzić działalność gospodarczą na własne imię, nie musi zgłaszać zaprzestania tej działalności i sporządzać remanentu likwidacyjnego.

Natomiast małżonek podatniczki rozpoczynając samodzielną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT jest obowiązany, zgodnie z art. 96 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne z zastrzeżeniem ust. 3 powołanego artykułu.

Zamiar wniesienia aportem części majątku trwałego i obrotowego do nowego przedsiębiorstwa utworzonego przez osobę fizyczną nie znajdują uzasadnienia w przepisach prawa podatkowego. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97, poz. 970) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl