Stanowisko wspólne Głównego Geodety Kraju i Ministerstwa Finansów w sprawie stosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej przy załatwianiu indywidualnych spraw z zakresu geodezji i kartografii.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 listopada 2001 r. Ministerstwo Finansów Stanowisko wspólne Głównego Geodety Kraju i Ministerstwa Finansów w sprawie stosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej przy załatwianiu indywidualnych spraw z zakresu geodezji i kartografii.

Stanowisko wspólne Głównego Geodety Kraju i Ministerstwa Finansów w sprawie stosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) przy załatwianiu indywidualnych spraw z zakresu geodezji i kartografii, m.in. udostępniania zasobu geodezyjnego i kartograficznego na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 ze zm.) oraz przepisów wykonawczych

Udostępnianie danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w tym także danych z ewidencji gruntów i budynków oraz innych materiałów, udzielanie informacji, a także wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego - na podstawie przepisów ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne, z wyłączeniem sprzedaży map na podstawie zezwoleń wynikających z art. 18 ustawy - należy do kategorii spraw z zakresu administracji publicznej (nie ma charakteru sprzedaży w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego). Czynności te mają charakter administracyjny ze względu na rodzaj organów prowadzących postępowanie, jak też ze względu na jego przedmiot. Czynności te dokonywane są na wnioski składane w sprawach indywidualnych, wyrażające wolę konkretnego podmiotu spowodowania określonego działania organu administracyjnego. Postępowanie to nie ma charakteru ogólnego postępowania administracyjnego, rozstrzyganego decyzją administracyjną, lecz jest przykładem uproszczonego postępowania administracyjnego. Działanie organów administracyjnych stanowią czynności materialno-techniczne, wskutek których wydany dokument urzędowo potwierdza fakty lub stan prawny gruntów, budowli i lokali zawarte w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym oraz operacie ewidencyjnym (rodzaj zaświadczenia).

W świetle powyższego, w związku z licznymi wątpliwościami w przedmiocie stosowania przepisów ustawy o opłacie skarbowej w sprawach indywidualnych z zakresu geodezji i kartografii przedstawia się niniejsze stanowisko:

1.Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) opłacie skarbowej podlegają w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej podania (żądania), załączniki do podań, czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego, zaświadczenia i zezwolenia wydawane na wniosek zainteresowanego. Zasada ta ma zastosowanie, jeżeli wymienione przedmioty opłaty skarbowej na podstawie odrębnych przepisów nie podlegają innym opłatom o charakterze publicznoprawnym lub nie są od tych opłat zwolnione.

Przepisy ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz. U. z 2000. r. Nr 100, poz. 1086 ze zm.) oraz przepisy wykonawcze nie ustalają innych opłat o charakterze publicznoprawnym od podań i załączników składanych w sprawach indywidualnych z zakresu geodezji i kartografii (oraz nie zwalniają z tych opłat).

Z powyższej regulacji wynika, że podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu geodezji i kartografii podlegają opłacie skarbowej, jako odrębne przedmioty tej opłaty, na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o opłacie skarbowej, na zasadach ogólnych, według stawek określonych w części I, ust. 1 i 2 kol. 3 tabeli, stanowiącej załącznik do ustawy, tj. 5 zł od podania i 50 gr od załącznika do podania (jeżeli nie ma zastosowania podmiotowe lub przedmiotowe zwolnienie od tej opłaty na podstawie tej ustawy).

Do wniosków, które podlegają opłacie skarbowej, należy zaliczyć m.in.:

* żądania uprawnionych osób lub podmiotów, o których mowa w art. 24 ust. 3 ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne o udzielenie informacji oraz wydanie wypisów i wyrysów z operatu ewidencyjnego,

* wnioski o uzgodnienie usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu (§ 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 2 kwietnia 2001 r. - Dz. U. Nr 38, poz. 455).

Natomiast przykładem przedmiotowego zwolnienia od opłaty skarbowej są wnioski i załączniki w sprawie rozgraniczenia nieruchomości oraz dotyczące scalania i zamiany gruntów (część I, kol. 4 pkt 10 załącznika do ustawy o opłacie skarbowej).

Nie podlegają opłacie skarbowej zgłoszenia, które mimo że wywołują określone skutki materialnoprawne, mają charakter informacyjny. Do zgłoszeń, które nie podlegają opłacie skarbowej, należy zaliczyć:

* zgłaszanie przez wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych do organów, o których mowa w art. 40 ust. 3 ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne, przed przystąpieniem do ich wykonania, a po wykonaniu prac przekazanie powstałych materiałów lub informacji o tych materiałach do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (art. 12 tej ustawy),

* zgłaszanie właściwemu staroście wszelkich zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni licząc od dnia powstania zmian (art. 22 ust. 2 ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne).

2.Zgodnie z art. 40 ust. 3b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 ze zm.) wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem zasobu geodezyjnego i kartograficznego, uzgadnianiem usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu oraz związanych z prowadzeniem krajowego systemu informacji o terenie, udzielanie informacji, a także wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego jest odpłatne. Wysokość opłat określają przepisy rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 14 listopada 2000 r. w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego (Dz. U. Nr 115, poz. 1209).

Na podstawie art. 3 ustawy o opłacie skarbowej czynności te nie podlegają opłacie skarbowej. Objęcie przedmiotowych czynności geodezyjnych i kartograficznych opłatami o charakterze publicznoprawnym zwalnia bowiem te przedmioty (czynności) z opłaty skarbowej.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2001/6/28