SPS-024-4739/13 - Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 lipca 2013 r. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej SPS-024-4739/13 Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej - z upoważnienia ministra - na zapytanie nr 4739 w sprawie oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Złożenie oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, o którym mowa w przepisie art. 33 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 67 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.), dokumentuje w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę oraz w uproszczonym postępowaniu zgłoszeniowym prawo inwestora do dysponowania nieruchomością na cele przeprowadzenia robót budowlanych. Przedmiotowe oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej (art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane).

Organ rozpatrujący wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę bada oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane jedynie pod względem prawidłowości jego wypełnienia, nie sprawdza natomiast jego prawdziwości.

Biorąc powyższe pod uwagę, można przyjąć, że przedmiotowe oświadczenie korzysta z domniemania prawdziwości. Za takim rozumieniem istoty oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane opowiada się orzecznictwo sądów administracyjnych. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 stycznia 2013 r., sygn. akt II OSK 1659/11, zauważono, że oświadczenia składane przez stronę w postępowaniu administracyjnym korzystają z domniemania prawdziwości. Z kolei w wyroku z dnia 9 listopada 2005 r., sygn. akt II OSK 179/05, NSA zauważył, że oświadczenia składane przez stronę w postępowaniu administracyjnym korzystają z domniemania prawdziwości, jeżeli nie są sprzeczne z innymi dowodami lub okolicznościami i faktami znanymi organowi administracyjnemu z urzędu (podobnie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 21 października 2010 r., sygn. akt. II SA/Bk 387/10).

Ponadto należy zauważyć, że jeżeli z posiadanych informacji wynika, że oświadczenie zawiera nieprawdę, organ administracji architektoniczno-budowlanej zawiadamia prokuraturę, która jest uprawniona do weryfikacji prawdziwości złożonego oświadczenia.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl