SPS-024-1382/08 - Warunki uzyskania certyfikatu księgowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 kwietnia 2008 r. Ministerstwo Finansów SPS-024-1382/08 Warunki uzyskania certyfikatu księgowego.

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na zapytanie pani poseł Danuty Olejniczak w sprawie warunków uzyskania certyfikatu księgowego, otrzymane przy piśmie znak: SPS-024-1382/08 z dnia 10 kwietnia 2008 r., uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 lit. a i b rozporządzenia ministra finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz. U. Nr 120, poz. 1022, z późn. zm.) certyfikat księgowy bez egzaminu otrzymują osoby posiadające m.in. trzyletnią praktykę w księgowości oraz legitymujące się wykształceniem wyższym magisterskim uzyskanym na jednym z kierunków ekonomicznych o specjalności rachunkowość lub innej, dla której plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość, w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych lub posiadające trzyletnią praktykę w księgowości, legitymujące się wykształceniem wyższym magisterskim lub równorzędnym oraz ukończonymi studiami podyplomowymi z zakresu rachunkowości w jednostkach organizacyjnych, uprawnionych zgodnie z odrębnymi przepisami do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych.

Osoby niespełniające powyższych warunków, tj. posiadające ukończone studia wyższe magisterskie w jednostce nieuprawnionej do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych oraz studia podyplomowe w zakresie innym niż rachunkowość oraz dwuletnią praktykę w księgowości, zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 lit. c ww. rozporządzenia, mogą otrzymać certyfikat księgowy po uprzednim zdaniu egzaminu z wynikiem pozytywnym przed komisją egzaminacyjną.

Za praktykę w księgowości uważa się wykonywanie - na podstawie stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem ewidencji własnej działalności gospodarczej - czynności:

-

o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2, 4 lub 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694), na zasadach w niej określonych, tj. prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym; wycena aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego; sporządzanie sprawozdań finansowych;

-

w ramach badania sprawozdania finansowego, pod nadzorem biegłego rewidenta.

Rozstrzygnięcie w sprawie spełnienia poszczególnych kryteriów wymienionych w przepisach rozporządzenia ministra finansów z dnia 18 lipca 2002 r. (...) można wydać na podstawie zgromadzonych dokumentów, złożonych w celu uzyskania certyfikatu księgowego.

Należy również zauważyć, iż osoby posiadające tytuł audytora wewnętrznego mogą ubiegać się o wydanie certyfikatu księgowego wyłącznie na zasadach ogólnych, tj. po spełnieniu warunków zawartych w przepisach ww. rozporządzenia - nie są bowiem uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie odrębnych przepisów, jak ma to miejsce w przypadku biegłych rewidentów i doradców podatkowych.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że w dniu 8 kwietnia br. została podpisana przez prezydenta RP ustawa o zmianie ustawy o rachunkowości, która zmieni zasady przyznawania uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wejście w życie przepisów w ww. zakresie nastąpi 1 stycznia 2009 r.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl