SPS-023-9966/09 - Zasady udzielania dni wolnych od pracy dla pracownika na opiekę nad zdrowym dzieckiem

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 lipca 2009 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-9966/09 Zasady udzielania dni wolnych od pracy dla pracownika na opiekę nad zdrowym dzieckiem

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana posła Jarosława Rusieckiego, przekazaną przy piśmie z dnia 18 czerwca br., znak: SPS-023-9966/09, w sprawie udzielania pracownikowi, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat i jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Przepis art. 188 Kodeksu pracy ustanawia prawo pracownika - w razie wychowywania przynajmniej jednego dziecka w wieku do lat 14 - do zwolnienia od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Powołany przepis nie przesądza, jaki jest cel przewidzianego w nim zwolnienia od pracy, ani też nie wiąże tego zwolnienia z wymiarem czasu pracy pracownika. Z brzmienia tego przepisu nie wynika bowiem wprost, by było to zwolnienie celowe, np. w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Uprawnienie, o którym mowa, uzależnione jest jedynie od faktu wychowywania przynajmniej jednego dziecka w wieku do lat 14 oraz pozostawania w stosunku pracy. Prawo do zwolnienia z art. 188 Kodeksu pracy i jego wymiar jest związane z okresem roku kalendarzowego i w razie niewykorzystania go w danym roku kalendarzowym nie podlega przesunięciu na następny rok.

Uprawnienie to zostało przyznane więc wszystkim pracownikom wychowującym przynajmniej jedno dziecko w wieku do lat 14, bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę czy wymiar czasu pracy. Zatem, w mojej ocenie, z uwagi na treść powołanej regulacji nie powinno być wątpliwości, że zarówno pracownik zatrudniony w pełnym, jak i niepełnym wymiarze czasu pracy ma prawo skorzystać z dwóch dni zwolnienia od pracy.

Pragnę jednocześnie poinformować, że w zakresie innych zwolnień od pracy, przysługujących pracownikowi na podstawie przepisów wykonawczych do kodeksu, także nie występuje zróżnicowanie ich wymiaru w zależności od wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony. Dotyczy to np. zwolnienia od pracy w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka (§ 15 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy - Dz. U. Nr 60 poz. 281, z późn. zm.). W mojej ocenie takie ujęcie przesłanek uprawniających do zwolnień od pracy pozostaje w zgodzie z kodeksową zasadą zakazu jakiejkolwiek dyskryminacji pracowników, w tym także ze względu na zatrudnienie w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl