SPS-023-9429/09 - Realizacja programu 50+

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 czerwca 2009 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-9429/09 Realizacja programu 50+

W odpowiedzi na interpelację posłów Magdaleny Gąsior-Marek oraz Andrzeja Nowakowskiego, przekazaną pismem z dnia 8 maja 2009 r., znak: SPS-023-9429/09, uprzejmie przekazuję odpowiedź Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Ad 1. Program "Solidarność pokoleń - działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+", który jest pakietem działań zmierzających do zwiększenia zatrudnienia osób powyżej 50. roku życia w Polsce, został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 17 października 2008 r. Głównym celem programu jest osiągnięcie poziomu wskaźnika zatrudnienia osób w wieku od 55 do 64 lat na poziomie 50% do 2020 r. Intensywne działania będą podejmowane w okresie do 2015 r., kiedy Polska będzie największym beneficjentem środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pierwszym etapem realizacji "Solidarności pokoleń (...)" była debata społeczna dotycząca programu, która trwała od marca do września 2008 r., a jej efekty zostały również zawarte w programie. Debata publiczna wokół zagadnienia aktywności zawodowej i społecznej osób starszych trwa nadal, co samo w sobie jest sporym osiągnięciem tej inicjatywy rządowej.

Kolejnym etapem realizacji programu jest przygotowanie dokumentu implementacyjnego, zawierającego uporządkowany i szczegółowy zestaw działań legislacyjnych i pozalegislacyjnych wraz z podmiotami za nie odpowiedzialnymi. Konsultacje z resortami i instytucjami zaangażowanymi w przygotowanie dokumentu toczą się już od września 2008 r. Przyjęcie dokumentu implementacyjnego programu "Solidarność pokoleń (...)" przez Radę Ministrów jest planowane w pierwszej połowie tego roku.

Ad 2. W 2008 r. w powiatowych urzędach pracy osoby po 50. roku życia stanowiły około 22% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych, czyli około 334 tys. osób. Warto jednak dodać, że program "Solidarność pokoleń (...)" adresowany jest nie tylko do osób bezrobotnych, ale także pracujących (w szczególności tych zagrożonych zwolnieniem lub chcących zmienić miejsce pracy) oraz biernych zawodowo.

Ad 3. Jednym z celów programu "Solidarność pokoleń (...)" jest obniżenie kosztów pracy oraz stworzenie mechanizmu zachęty dla pracodawców zatrudniających osoby starsze. Jednak program nie przewiduje ulg podatkowych, lecz rozwiązania w ramach systemu ubezpieczeń społecznych. Pracodawca zatrudniający osobę w wieku przedemerytalnym (na 5 lat przed ustawowym wiekiem emerytalnym) zwolniony jest z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, które stanowią dla niego bezpośredni koszt zatrudnienia (w wysokości 2,55%). Ponadto wprowadzono okresowe, roczne zwolnienie z ww. składek za zatrudnianych bezrobotnych w wieku 50 i więcej lat. Rozwiązania te wejdą w życie z dniem 1 lipca 2009 r. Natomiast od 1 lutego bieżącego roku skrócony został także okres opłacania przez pracodawcę wynagrodzenia za pracowników w wieku powyżej 50 r. życia przebywających na zwolnieniu lekarskim do pierwszych 14 dni (z 33 dni).

Opublikowano: www.sejm.gov.pl