SPS-023-7407/12 - Pojęcie budowli podziemnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej do celów naliczania podatku od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 sierpnia 2012 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-7407/12 Pojęcie budowli podziemnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej do celów naliczania podatku od nieruchomości.

Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana Marka Krząkały, posła na Sejm RP, w sprawie doprecyzowania rodzaju budowli podziemnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej do celów naliczania podatku od nieruchomości, przesłaną przy piśmie marszałka Sejmu, z dnia 2 sierpnia 2012 r., znak: SPS-023-7407/12, uprzejmie wyjaśniam.

Ocena danego obiektu pod względem jego zakwalifikowania do budowli powinna opierać się na regulacjach prawnych dotyczących danej dziedziny, w tym przypadku Prawa budowlanego. W ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.) od 2003 r. przyjęto zatem konstrukcję definicji budowli odwołującą się do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, ze zm.). Budowlą zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest więc obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Powyższa definicja pozwala w większości przypadków jednoznacznie zakwalifikować dany obiekt budowlany jako budowlę do celów podatkowych. A jedynie w przypadkach wątpliwych wójt (burmistrz, prezydent miasta) jako organ podatkowy właściwy w sprawach podatku od nieruchomości może, na podstawie art. 198 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), przeprowadzić oględziny, a jeżeli w sprawie wymagane są wiadomości specjalne, to zgodnie z art. 197 § 1 tej ustawy organ podatkowy może powołać na biegłego osobę dysponującą takimi wiadomościami w celu wydania opinii. W myśl zasady prawdy obiektywnej, wyrażonej w art. 122 Ordynacji podatkowej, w toku postępowania organy podatkowe podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym. Jak stanowi art. 180 § 1 tej ustawy, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Ze względu natomiast na dużą różnorodność istniejących obiektów budowlanych będących budowlami oraz ich skomplikowanie pod względem technicznym i technologicznych, a także stałe wdrażanie nowych rozwiązań nie jest możliwe skategoryzowanie wszystkich ich rodzajów. Zgłoszony problem zostanie jednak przeanalizowany pod względem możliwości doprecyzowania przepisów, jeżeli zostaną podjęte prace nad nowelizacją ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie definicji budowli jako jednego z przedmiotów opodatkowania tym podatkiem.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl