SPS-023-7072/08 - Możliwość przedłużenia okresu odbywania przygotowania zawodowego do 12 miesięcy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 stycznia 2009 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-7072/08 Możliwość przedłużenia okresu odbywania przygotowania zawodowego do 12 miesięcy.

W odpowiedzi na interpelację posłów Jana Łopaty i Edwarda Wojtasa, przesłaną przy piśmie Nr SPS-023-7072/08 z dnia 30 grudnia 2008 r., w sprawie przedłużenia okresu odbywania przygotowania zawodowego do 12 miesięcy uprzejmie informuję.

W związku z nowelizacją ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.) przewidującą likwidację tego instrumentu rynku pracy okres przygotowania zawodowego nie będzie przedłużany. Nowelizacja, wprowadzana ustawą z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (aktualnie oczekuje na podpis prezydenta), zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od jej publikacji w Dzienniku Ustaw.

W miejsce przygotowania zawodowego wprowadzony będzie nowy instrument rynku pracy: przygotowanie zawodowe dorosłych. Kierowany jest on do wszystkich bezrobotnych oraz wybranych kategorii osób poszukujących pracy. Okres przygotowania, w zależności od formy oraz realizowanego programu, wynosić będzie od 3 do 18 miesięcy. Jego ukończenie umożliwi uzyskanie zarówno umiejętności praktycznych, jak i wiedzy teoretycznej niezbędnej do realizacji zadań zawodowych oraz pozwoli na przystąpienie do egzaminu i uzyskanie formalnego potwierdzenia uzyskanych kwalifikacji lub umiejętności.

Przygotowanie zawodowe dorosłych prowadzone będzie w dwóch formach:

1)

praktycznej nauki zawodu dorosłych - trwać będzie 12-18 miesięcy; w jej trakcie uczestnik uzyska wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu wybranego zawodu, a następnie będzie mógł przystąpić do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy lub do egzaminu czeladniczego,

2)

przyuczenia do pracy dorosłych - trwać będzie 3-6 miesięcy. Umożliwi jego uczestnikom zdobycie wybranych kwalifikacji zawodowych lub umiejętności niezbędnych do wykonywania określonych zadań zawodowych. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu uczestnik przyuczenia otrzyma zaświadczenie potwierdzające posiadanie kwalifikacji lub umiejętności.

Nowy instrument - przygotowanie zawodowe dorosłych - pozwoli na bardziej skuteczne wsparcie osób bezrobotnych w dostosowaniu się do potrzeb rynku pracy i uzyskaniu zatrudnienia. Oczekuje się, że będą z niego korzystać głównie osoby znajdujące się w wyjątkowo trudnej sytuacji na rynku pracy. Do takich osób zaliczyć należy osoby wymienione przez panów posłów w treści interpelacji.

Minister

Jolanta Fedak

Opublikowano: www.sejm.gov.pl