SPS-023-6368/12 - Stanowisko MPiPS w sprawie podziału urlopu ojcowskiego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 sierpnia 2012 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-6368/12 Stanowisko MPiPS w sprawie podziału urlopu ojcowskiego

Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana posła Macieja Orzechowskiego w sprawie podziału urlopu ojcowskiego, przekazaną przy piśmie z dnia 10 lipca br., znak: SPS-023-6368/12, uprzejmie wyjaśniam co następuje.

Przepisy Kodeksu pracy regulujące wymiar, a także zasady udzielania urlopu ojcowskiego nie przewidują możliwości wykorzystywania tego urlopu w częściach. Zgodnie bowiem z przepisami art. 1823 Kodeksu pracy pracownik ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. Należy zwrócić uwagę, że przepisy prawa pracy stwarzają pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko możliwość usprawiedliwienia krótkich, kilkudniowych nieobecności w pracy, jeżeli pełnienie funkcji opiekuńczych związanych z wychowywaniem małego dziecka tego wymaga. Pracownikowi przysługuje bowiem prawo do uzyskania zwolnienia od pracy w wymiarze dwóch dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w związku z urodzeniem się jego dziecka. Pracownik może także korzystać ze zwolnienia od pracy w wymiarze dwóch dni w roku kalendarzowym, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, aż do czasu ukończenia przez dziecko 14. roku życia.

Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma również prawo do skorzystania z krótkiego, np. jednotygodniowego dodatkowego urlopu macierzyńskiego, bezpośrednio po zakończeniu korzystania z urlopu macierzyńskiego przez pracownicę, matkę dziecka, czy też do skorzystania z części urlopu wychowawczego. Możliwe jest także wykonywanie pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy w okresie, w którym pracownik jest uprawniony do urlopu wychowawczego; takie rozwiązanie sprzyja godzeniu pracy zawodowej z opiekowaniem się małym dzieckiem. Niezależnie od powyższych uprawnień bezpośrednio związanych z pełnieniem funkcji rodzicielskich pracownik-ojciec wychowujący dziecko może także wnioskować o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego czy też urlopu bezpłatnego, jeżeli w jego ocenie wymagają tego obowiązki związane z opieką nad małym dzieckiem.

Przedstawiając powyższe, uprzejmie wyjaśniam, że nie są prowadzone prace legislacyjne zmierzające do umożliwienia wykorzystywania dwutygodniowego urlopu ojcowskiego w częściach.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl