SPS-023-508/12 - Stanowisko MPiPS w sprawie wyższych składek na ubezpieczenia społeczne dla początkujących przedsiębiorców

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 stycznia 2012 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-508/12 Stanowisko MPiPS w sprawie wyższych składek na ubezpieczenia społeczne dla początkujących przedsiębiorców

Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na pismo z dnia 20 grudnia 2011 r., znak: SPS-023-508/11, przy którym została przekazana interpelacja poseł Anny Elżbiety Sobeckiej w sprawie wyższych składek na ubezpieczenia społeczne dla początkujących przedsiębiorców, przekazuję na ręce Pani Marszałek następujące wyjaśnienia:

Na podstawie art. 18a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) - jak zostało wskazane w interpelacji - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób rozpoczynających wykonywanie działalności gospodarczej po raz pierwszy lub co najmniej po 5-letniej przerwie stanowi kwota wynosząca co najmniej 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę pracowników.

Oznacza to, że wysokość wspomnianej wyżej podstawy wymiaru składek jest bezpośrednio zależna od aktualnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość tego wynagrodzenia jest zaś ustalana w porozumieniu z partnerami społecznymi, w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, w skład której oprócz przedstawicieli rządu wchodzą także przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych.

Należy podkreślić, że mimo zmian wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób rozpoczynających wykonywanie działalności gospodarczej po raz pierwszy lub co najmniej po 5-letniej przerwie, wynikających ze zmian wysokości minimalnego wynagrodzenia - właśnie ze względu na powiązanie i odniesienie podstawy wymiaru składek za te osoby do kwoty minimalnego wynagrodzenia - osoby te uzyskują wymierną pomoc i znaczące oszczędności w pierwszych 24 miesiącach od podjęcia wykonywanie działalności gospodarczej.

Jednocześnie pragnę wskazać, że nietrafne jest użycie w interpelacji określenia "podatek" w odniesieniu do składek na ubezpieczenia społeczne.

Mimo pewnych ogólnych podobieństw między systemem podatkowym i ubezpieczeniowym podatki i system podatkowy służą realizacji celów ogólnospołecznych oraz określonych konstytucyjnych zadań państwa. Natomiast system ubezpieczeń społecznych i składki na te ubezpieczenia służą zapewnieniu ochrony i świadczeń pieniężnych dla osób ubezpieczonych, m.in. w razie niezdolności do pracy z tytułu choroby, niepełnosprawności lub starości.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że składki emerytalno-rentowe opłacane przez ubezpieczonych stanowią koszt podatkowy i zmniejszają podstawę naliczenia podatku dochodowego.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl