SPS-023-3441/12 - Opłata skarbowa od potwierdzenia za zgodność z oryginałem kopii faktur VAT załączanych do wniosku o zwrot akcyzy.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 maja 2012 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-3441/12 Opłata skarbowa od potwierdzenia za zgodność z oryginałem kopii faktur VAT załączanych do wniosku o zwrot akcyzy.

W odpowiedzi na pismo z dnia 3 kwietnia 2012 r., nr SPS-023-3441/12, przy którym została przesłana interpelacja z dnia 22 marca 2012 r. pana Henryka Siedlaczka, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie pobierania opłaty skarbowej od potwierdzania za zgodność z oryginałem kserokopii faktur VAT, stanowiących załączniki do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, uprzejmie informuję.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635, z późn. zm.), zwanej dalej u.o.s., opłacie tej podlega w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej wydanie zaświadczenia na wniosek.

Zgodnie z przepisami części II załącznika do u.o.s. jako zaświadczenie traktuje się między innymi poświadczenie zgodności kopii dokonane przez organy administracji rządowej lub samorządowej. Poświadczenie to podlega opłacie skarbowej, jeżeli stanowi rezultat działania organu podjętego na wniosek konkretnego podmiotu. W przypadku natomiast gdy organ administracji publicznej poświadcza kopie dokumentów za zgodność z oryginałem w ramach ciążącego na nim obowiązku, poświadczenie to następuje z urzędu, a zatem nie podlega opłacie skarbowej.

Stosownie do art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. Nr 52, poz. 379, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, producent rolny składający wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zobowiązany jest załączyć faktury VAT albo potwierdzone przez upoważnionego przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta), pracownika urzędu gminy lub miasta za zgodność z oryginałem ich kopie, stanowiące dowód zakupu oleju napędowego, w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.

Poświadczenie kopii faktur VAT dołączanych do wniosku, o którym mowa w art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy, jest dokonywane na wniosek zainteresowanego (producenta rolnego). Wnioskodawca, mając bowiem prawo wyboru, decyduje, iż do przedmiotowego wniosku nie załącza oryginałów faktur VAT, a jedynie ich kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem przez uprawnionego pracownika urzędu gminy lub miasta. Z istoty swej potwierdzenie takie poprzedza złożenie wniosku i bezsprzecznie stanowi rezultat działania organu podjętego na wniosek konkretnego podmiotu. W konsekwencji dokonanie opisanego wyżej poświadczenia kopii faktur VAT implikuje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej, według stawki określonej w ust. 4 w części II załącznika do u.o.s. Przepisy o opłacie skarbowej w zakresie poświadczania zgodności kopii obowiązują od 1 stycznia 2007 r. w niezmienionym brzmieniu. W związku z wątpliwościami zgłaszanymi przez organy podatkowe (wójtów, burmistrzów, prezydentów miast) Ministerstwo Finansów zamieściło w "Biuletynie Skarbowym" (Nr 2 (88) z 2010 r.) stanowisko w tej kwestii. Wobec tego nie można zgodzić się z zawartą w interpelacji tezą, iż Ministerstwo Finansów nałożyło na rolników w 2011 r. dodatkowo ciężar poniesienia opłaty skarbowej za poświadczenie zgodności kopii faktur VAT, stanowiących załączniki do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego.

Odnosząc się do propozycji składania przez rolników oświadczeń o zgodności kopii faktur VAT z oryginałami zamiast poświadczania ich przez uprawnionego pracownika urzędu gminy lub miasta, należy mieć na względzie przepis art. 75 § 2 ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego. Zgodnie z nim, jeżeli przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia właściwego organu administracji, organ administracji publicznej odbiera od strony, na jej wniosek, oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania. Wobec tego że z treści przepisu art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy wynika obowiązek złożenia oryginałów faktur VAT lub ich kopii potwierdzonych przez upoważnionego przez właściwy organ pracownika urzędu gminy lub miasta, propozycja składania przez rolników oświadczeń w świetle obowiązujących przepisów mogłaby być zaakceptowana po uprzedniej zmianie art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy.

W kwestii propozycji wprowadzenia zmian w ustawie o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, w zakresie składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego przez producentów rolnych posiadających grunty na terenie kilku gmin, w jednej gminie (np. właściwej ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania producenta rolnego), uprzejmie informuję, że zgodnie z zapewnieniem, właściwego w tym zakresie, ministra rolnictwa i rozwoju wsi zostanie ona rozważona przy opracowywaniu rozwiązań systemowych dostosowujących od 2014 r. obecny system zwrotu podatku do nowych uregulowań wynikających z reformy wspólnej polityki rolnej.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl