SPS-023-29022/14 - Stanowisko w sprawie możliwości przyznania statusu bezrobotnego osobie, która ma przyznane prawo do renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, a której z powodu zakończenia nauki wstrzymano wypłatę świadczenia

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 listopada 2014 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-29022/14 Stanowisko w sprawie możliwości przyznania statusu bezrobotnego osobie, która ma przyznane prawo do renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, a której z powodu zakończenia nauki wstrzymano wypłatę świadczenia

W odpowiedzi na pismo z dnia 16 października 2014 r., znak: SPS-023-29022/14, przekazujące interpelację posła (...) w sprawie możliwości nabycia statusu bezrobotnego przez osobę, która ma przyznane prawo do renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, przedstawiam poniższe wyjaśnienia.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r. poz. 674, z późn. zm.) status bezrobotnego może uzyskać/posiadać osoba, która m.in. nie nabyła prawa do renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Takie brzmienie przepisu rzeczywiście powoduje, że do momentu wydania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzji o pozbawieniu prawa do renty rodzinnej nie jest możliwe zarejestrowanie się osoby w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotnej, nawet w sytuacji gdy wypłata świadczenia została wstrzymana z uwagi na niekontynuowanie nauki przez osobę uprawnioną.

Zdaję sobie sprawę, że przepis ten nie jest doskonały, niemniej jednak w aktualnym stanie prawnym nie jest możliwe przyjęcie interpretacji odmiennej od przedstawionej powyżej.

Ewentualne uwzględnienie postulatu pana posła, a zatem umożliwienie osobom, którym zostało przyznane prawo do renty rodzinnej, zaś wypłata tego świadczenia została wstrzymana, uzyskania statusu bezrobotnego, wymagałoby przeprowadzenia zmian legislacyjnych. Nie negując potrzeby wprowadzenia przedmiotowej zmiany, jednocześnie zwracam uwagę, że w maju br. weszła w życie obszerna nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia reformująca w znaczący sposób rynek pracy. Aktualnie trwa wdrażanie nowych rozwiązań, zaś zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 598) minister właściwy do spraw pracy przeprowadzi analizę nowych rozwiązań wprowadzonych tą ustawą i przedstawi jej wyniki do końca II kwartału 2016 r. na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra. Zatem dopiero wtedy planowane jest ewentualne podjęcie nowych prac legislacyjnych dotyczących ustawy o promocji zatrudnienia.

Jednocześnie pozwolę sobie zwrócić uwagę, że przedmiotowa zmiana może zawsze zostać wprowadzona jako inicjatywa poselska.

Mając na uwadze powyższe, będę wdzięczny za przyjęcie przedstawionych wyjaśnień.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl