SPS-023-28762/14 - Stanowisko w sprawie tworzenia związków zawodowych przez osoby samozatrudnione lub zatrudnione na umowach cywilnych

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 października 2014 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-28762/14 Stanowisko w sprawie tworzenia związków zawodowych przez osoby samozatrudnione lub zatrudnione na umowach cywilnych

W odpowiedzi na pismo z dnia 30 września 2014 r., znak: SPS-023-28762/14, przy którym Pan Marszałek przesłał interpelację pani poseł (...) z dnia 23 września 2014 r. w sprawie tworzenia związków zawodowych przez osoby samozatrudnione lub zatrudnione na umowach cywilnych, poniżej przedstawiam stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Obecnie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad zmianą ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (dalej również jako u.z.z.) dotyczące rozszerzenia zakresu podmiotowego prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych. Zmiany te będą zmierzały do objęcia katalogiem podmiotów mogących tworzyć i wstępować do związków zawodowych wszystkich niebędących pracodawcami osób wykonujących pracę za wynagrodzeniem, bez względu na podstawę prawną zatrudnienia. W szczególności nowelizacja będzie miała na celu umożliwienie zrzeszania się osobom wykonującym pracę nakładczą, samozatrudnionym oraz tym, których podstawą zarobkowania są umowy cywilnoprawne - umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług, do których odpowiednio stosuje się przepisy o zleceniu, oraz umowy o dzieło. W konsekwencji przyznania prawa do koalicji tym podmiotom wprowadzane zmiany będą przewidywały także mechanizmy ochrony działaczy związkowych przed dyskryminacją, które będą zapewniać im swobodę i niezależność w wykonywaniu swoich zadań.

Celem wprowadzenia zmian jest dostosowanie przepisów ustawy o związkach zawodowych do standardów międzynarodowych wyznaczonych przez Konwencję nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy (dalej jako MOP) dotyczącą wolności związkowej i ochrony praw związkowych oraz Konwencję nr 135 MOP dotyczącą ochrony przedstawicieli pracowników w przedsiębiorstwach i przyznania im ułatwień. Nowelizacja będzie uwzględniała konkluzje Komitetu Niezależnych Ekspertów wydane na podstawie sprawozdania Polski z wykonania postanowień Europejskiej Karty Społecznej, zalecenia MOP zawarte w konkluzjach organów kontrolnych MOP, tj. Komitetu Wolności Związkowej i Komitetu ds. Stosowania Konwencji i Zaleceń.

Wprowadzenie wyżej wymienionych zmian spowoduje konieczność dostosowania innych przepisów ustawy do ich brzmienia.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl