SPS-023-2842/06 - Zwolnienie od podatku dochodowego w przypadku sprzedaży nieruchomości

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 czerwca 2006 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-2842/06 Zwolnienie od podatku dochodowego w przypadku sprzedaży nieruchomości

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 2842 w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego w przypadku sprzedaży nieruchomości.

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na wystąpienie Wicemarszałka Sejmu Pana Marka Kotlinowskiego z dnia 18 maja 2006 r., nr SPS-023-2842/06, przy którym załączono interpelację Pana Posła Pawła Olszewskiego w sprawie opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, uprzejmie wyjaśniam.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji w warunkach określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy podatnik obowiązany jest do uiszczenia podatku od przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje w niektórych sytuacjach zwolnienie od podatku obejmujące przychody uzyskane ze sprzedaży.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 12 pkt 8 lit. a-c w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na tzw. cele mieszkaniowe. Wśród tych celów ustawa wymienia m.in. nabycie budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego, gruntu, budowę własnego budynku mieszkalnego. Zwolnienie znajduje zastosowanie w sytuacji, kiedy realizacja celów mieszkaniowych następuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Powyższe zwolnienie dotyczy również ww. przychodów w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na powyższe cele w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zwolnienie obejmuje również przychody uzyskane z zamiany, jeżeli jej przedmiotem są wyłącznie znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości i prawa wymienione w ustawie (art. 21 ust. 1 pkt 32a ustawy).

Ograniczenie zwolnienia od podatku dochodowego przychodów ze sprzedaży nieruchomości pod warunkiem ich reinwestowania tylko w nieruchomości lub w określone prawa majątkowe znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budzi zastrzeżenia Komisji Europejskiej co do ich zgodności z TWE (naruszenie nr 2005/2421).

Mając na uwadze powyższe, w przygotowanej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych proponuje się uchylenie art. 21 ust. 1 pkt 32 i 32a tej ustawy i uregulowanie opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia według nowych zasad. Proponowane "nowe" rozwiązania w tym zakresie nie przewidują zwolnienia od podatku przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych w części wydatkowanej na cele mieszkaniowe.

Projektowana rezygnacja z możliwości reinwestowania środków uzyskanych z odpłatnego zbycia na cele mieszkaniowe i opodatkowanie całości dochodu z tego tytułu wychodzi naprzeciw - zgłaszanym również przez Pana Posła - postulatom dostosowania wewnętrznego prawa podatkowego do przepisów prawa unijnego.

Charakter dostosowawczy do przepisów prawa unijnego ma również proponowana zmiana polegająca na likwidacji tzw. ulgi odsetkowej (naruszenie nr 2005/2428).

Prezentując powyższe, chciałbym jednocześnie zapewnić Pana Posła, że zagadnienie zgodności wewnętrznego ustawodawstwa podatkowego z przepisami prawa unijnego jest stałym przedmiotem zainteresowania Ministra Finansów. Działania w zakresie dostosowania przepisów wewnętrznego ustawodawstwa podatkowego do przepisów prawa unijnego podejmowane są na bieżąco. Z kolei efektem tych działań jest bieżące eliminowanie z wewnętrznego prawa podatkowego rozwiązań sprzecznych z przepisami unijnymi.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl