SPS-023-21482/13 - Stanowisko MPiPS w sprawie dni wolnych od pracy i ich rekompensacji

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 października 2013 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-21482/13 Stanowisko MPiPS w sprawie dni wolnych od pracy i ich rekompensacji

Przepisy prawa pracy przewidujące udzielanie pracownikowi zwolnienia od pracy na oddanie krwi nie przewidują ograniczeń w zakresie liczby zwolnień od pracy z tego tytułu. Zgodnie z przepisem § 12 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281, z późn. zm.) pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. Pracodawca jest również obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy.

Problematyka częstotliwości oddawania krwi (a w konsekwencji częstotliwości korzystania ze zwolnienia od pracy z tego tytułu) jest natomiast uregulowana w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U. Nr 79, poz. 691, z późn. zm.) oraz w załączniku nr 2 do tego rozporządzenia. Zgodnie z § 6 rozporządzenia dopuszczalną ilość oddawanej krwi oraz częstotliwość jej oddawania ustala lekarz w zależności od ogólnego stanu zdrowia dawcy z uwzględnieniem wskazań określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Jak wynika z treści tego załącznika, w przypadku krwi pełnej może ona być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl