SPS-023-21364/13 - Zasady opodatkowania w Polsce dochodów amerykańskich sportowców świadczących usługi na rzecz polskich klubów sportowych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 listopada 2013 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-21364/13 Zasady opodatkowania w Polsce dochodów amerykańskich sportowców świadczących usługi na rzecz polskich klubów sportowych.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), dalej: ustawa, określa zakres obowiązku podatkowego w stosunku do wszystkich osób osiągających dochody na terytorium Polski.

Jeżeli osoba ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski, to podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) - art. 3 ust. 1 ustawy.

Jeżeli natomiast osoba fizyczna nie ma na terytorium Polski miejsca zamieszkania, to podlega obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski (ograniczony obowiązek podatkowy) - art. 3 ust. 2a ustawy.

W świetle powyższego należy uznać, iż sportowcy, o których mowa w zapytaniu pana posła, będący obywatelami amerykańskimi posiadającymi miejsce zamieszkania poza terytorium Polski, podlegają w Polsce opodatkowaniu z tytułu dochodu wypłacanego przez polskie kluby sportowe, gdyż są osobami, o których mowa w art. 3 ust. 2a ustawy. Jednocześnie powyższą zasadę stosuje się, uwzględniając postanowienia zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (art. 4a ustawy).

Należy podkreślić, iż postanowienia umowy nie derogują obowiązku podatkowego sportowców w Polsce, o którym mowa w art. 3 ust. 2a ustawy. Celem umowy jest wyeliminowanie podwójnego opodatkowania dochodów poprzez rozdzielenie praw do opodatkowania dochodu między dwa umawiające się państwa. W przypadku przyznania prawa do opodatkowania dochodu obydwu państwom umowa przewiduje metody unikania podwójnego opodatkowania. Państwo rezydencji zapobiega podwójnemu opodatkowaniu dochodu stosując określoną w przepisach metodę (metodę wyłączenia z progresją lub metodę odliczenia). Umowa zapobiega również podwójnemu opodatkowaniu poprzez przyznanie prawa do opodatkowania dochodu tylko jednemu państwu.

Umowa o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, zawarta między Polską a Stanami Zjednoczonymi (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178), dalej: umowa, nie zawiera odrębnego przepisu regulującego opodatkowanie dochodów sportowców. W związku z tym zastosowanie do tych dochodów konkretnego przepisu umowy zależy od charakteru wykonywanych przez sportowca usług, tj. może to być praca najemna (art. 16 umowy) lub wolny zawód (art. 15 umowy). W wyniku zastosowania tych przepisów mogą wystąpić wyjątki, gdy umowa przyznaje prawo do opodatkowania dochodów amerykańskich sportowców tylko ich państwu rezydencji, tj. Stanom Zjednoczonym. Nie wpływa to jednak na określony w art. 3 ust. 2a ustawy ograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że podatnik podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, z wyłącznym prawem opodatkowania jego dochodu w Stanach Zjednoczonych, w określonych w umowie przypadkach.

W Polsce opodatkowanie tych dochodów następuje na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zależności od charakteru wykonywanej przez sportowca działalności, opodatkowanie tego dochodu może następować na zasadach określonych w art. 29 ustawy lub na zasadach ogólnych przewidzianych dla dochodu z pracy najemnej.

Odnosząc się do pytania Pana Posła w zakresie zastosowania art. 29 ustawy, uprzejmie informuję, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Polski przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a, przychodów z uprawiania sportu, o których mowa w art. 13 pkt 2 ustawy - pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu.

Jednocześnie, stosownie do art. 29 ust. 2 ustawy, niepobranie (niezapłacenie) podatku w Polsce zgodnie z umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

W świetle powyższych wyjaśnień należy uznać, iż pobranie zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 29 ustawy, przez polski klub sportowy działający w charakterze płatnika od dochodów wypłaconych amerykańskim sportowcom, jeżeli nie udokumentowali oni swojego miejsca zamieszkania certyfikatem rezydencji, jest zgodne z postanowieniami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl